NP České Švýcarsko: Instalace mříží na vstupech vybraných jeskyní v NPR Kaňon Labe

24.11.2020 19:38

Správa Národního parku České Švýcarsko počátkem listopadu uzavřela vstupy do dvou suťových jeskyní v Národní přírodní rezervaci (NPR) Kaňon Labe, konkrétně Dámské jeskyně a jeskyně Přátel přírody. K opatření správa přistoupila především kvůli ochraně zimujících netopýrů, po vyhodnocení účinnosti dřívějších opatření k jejich ochraně.

NP České Švýcarsko: Instalace mříží na vstupech vybraných jeskyní v NPR Kaňon Labe
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko
reklama

Z vyhodnocení vyplynulo, že informační tabulky upozorňující na skutečnost, že se jedná o zimoviště netopýrů, jsou často ignorovány a lidé i přesto, že informace mají, do jeskyní vstupovali. K rozhodnutí přispěl i fakt, že správa parku na internetu opakovaně nacházela inzeráty zážitkových agentur, které do jeskyní v NPR Kaňon Labe nabízely výpravy pro laické skupiny.

V Národní přírodní rezervaci Kaňon Labe přitom pro všechny návštěvníky platí jasná pravidla, při jejichž dodržování by k rušení zimujících netopýrů docházet nemohlo. Lidé se v národních přírodních rezervacích (v celé České republice) mohou pohybovat pouze po vyhrazených cestách. Jeskyně v NPR Kaňon Labe leží mimo vyhrazené turistické trasy a je tedy nelegální do nich vstupovat.

mříž

Jedna z instalovaných mříží má hmotnost téměř 200 kilogramů, těžkým terénem ji přenášelo několik ochránců přírody.
Do vstupu jeskyně byla nainstalována tak, že je zvenčí téměř neviditelná. (foto: Tomáš Salov)

Suťové jeskyně v NPR nejsou obvyklým cílem běžných návštěvníků, vstupování do nich je nebezpečné a v případě úrazu jsou rovněž velmi komplikované vyprošťovací záchranné akce. Přesto, že se vstupování do jeskyní týká poměrně úzkého okruhu lidí, má jejich jednání významný dopad na počet netopýrů, kteří přežijí zimu. Pokud se netopýři při vyrušení probudí z hibernace, spotřebují většinu energie a uhynou.

Národní přírodní rezervace Kaňon Labe byla vyhlášena v roce 2010 v pravobřežní části labského kaňonu mezi Děčínem a Hřenskem, na ploše o rozloze 443 hektarů. Národní přírodní rezervace jsou nejvyšší kategorií ochrany přírody mezi maloplošnými chráněnými územími, podmínky pro návštěvu jsou např. srovnatelné s podmínkami pro vstup a pohyb v klidových územích národních parků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČNK ICOMOS se obává dopadů výměny ministra kultury v době schvalování stavebního zákona

16:09 ČNK ICOMOS se obává dopadů výměny ministra kultury v době schvalování stavebního zákona

Český národní komitét se obává dopadu očekávaného odchodu ministra kultury Lubomíra Zaorálka na post…