NP České Švýcarsko: Lidé mohou přispívat na turistické vybavení národního parku

24.07.2021 20:15

Díky ohlášené veřejné sbírce má veřejnost od loňského roku možnost podílet se finančním příspěvkem na zlepšování turistické infrastruktury Národního parku České Švýcarsko. Od minulého týdne lze na sbírkový účet[1] nově přispět také prostřednictvím dárcovského terminálu umístěného v informačním centru v Jetřichovicích.

NP České Švýcarsko: Lidé mohou přispívat na turistické vybavení národního parku
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko

Terminál umožňuje darování částky v rozmezí 25 až 400 Kč, kterou na základě předchozí dárcovy volby odečte z jeho debetní nebo kreditní karty. Výtěžek sbírky využije správa parku na průběžnou údržbu a opravy menších kulturně-historických a turistických instalací, například drobných památek v krajině, turistických posezení a přístřešků, informačních systémů a dalších prvků, které dotváří ráz zdejší krajiny.

Ing. Pavel Benda, Ph.D., ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko: „Ze státního rozpočtu nebo evropských fondů je někdy paradoxně snazší získat peníze na větší záměry, než na ty drobnější. Drobní dárci nám mohou pomoci při vytváření laskavého vzhledu regionu, všichni víme, jak moc dokáže potěšit stylově vyřezávaná lavička nebo třeba kvalitně zrestaurovaný obrázek ve výklenkové kapličce.“

Turistická infrastruktura je neodmyslitelnou součástí území národního parku. Správa parku na ni každoročně vydává zhruba tři miliony korun v rámci běžné údržby. Další peníze v řádu jednotek až nižších desítek milionů pak vynakládá v rámci jednorázových investic, jakými v poslední době byly například rekonstrukce altánu na Mariině vyhlídce, vytvoření naučné stezky Česká silnice či obnova úseku Köglerovy naučné stezky Krásnolipskem vedoucího územím národního parku nebo aktuálně je probíhající rekonstrukce přístupu na skalní hrádek Šaunštejn. Správa Národního parku České Švýcarsko tak do turistické infrastruktury v území zřejmě investuje nejvíce od dob rakousko-uherské monarchie.

Národní park České Švýcarsko každoročně navštíví zhruba 750 tisíc návštěvníků, kteří zde stráví 1,5 milionu návštěvodnů. Příjmy Správy Národního parku České Švýcarsko z této vysoké návštěvnosti jsou nulové, pokud návštěvníci na jeho území v okolí platí za služby, jedná se o příjem obcí nebo soukromníků. Správa národního parku se proto veřejnost snaží do financování infrastruktury i ochrany přírody zapojovat na dobrovolné bázi, a to prostřednictvím veřejných sbírek nebo nákupem funkčních suvenýrů (produktová řada Wolfie).

Poznámka:
[1] Sbírkový účet č. 73035431/0710, účel sbírky „Shromažďování finančních prostředků na výstavbu a údržbu turistické infrastruktury a péči o kulturní památky na území Národního parku České Švýcarsko.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda: Volby do Poslanecké sněmovny se blíží, co byste o nich měli vědět

8:41 Vláda: Volby do Poslanecké sněmovny se blíží, co byste o nich měli vědět

V pátek 8. října a v sobotu 9. října 2021 se v České republice uskuteční volby do Poslanecké sněmov…