NP České Švýcarsko: Návrh klidových území je dostupný na internetu

10.02.2019 16:45

Správa Národního parku České Švýcarsko zveřejnila na svých internetových stránkách návrh vymezení nových klidových území.

NP České Švýcarsko: Návrh klidových území je dostupný na internetu
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko
reklama

Podle předloni přijaté novely zákona o ochraně přírody a krajiny jsou klidová území národního parku území s omezeným pohybem osob z důvodu umožnění nerušeného vývoje ekosystémů nebo jejich zranitelných složek. Právě proto v nich je pohyb omezen pouze na vyhrazené trasy. Návštěvnická omezení v klidových územích se tedy budou podobat režimu dřívějších prvních zón národních parků.

V současné době hranice klidových území národního parku kvůli přechodnému ustanovení v zákoně kopírují hranice dřívějších prvních zón. Zákon však předpokládá jejich nové vymezení, a to včetně vypořádání připomínek ze strany obcí, na jejichž katastrech národní park leží, ale také připomínek veřejnosti. Připomínky k návrhu zveřejněném na stránkách ZDE může veřejnost správě parku zasílat elektronicky do 22. března 2019.

Připomínkovaný návrh Správa Národního parku České Švýcarsko představí v rámci seminářů pro veřejnost ve čtvrtek, 28. března 2019 v Krásné Lípě a v sobotu, 30. března 2019 v Jetřichovicích. Výsledný návrh po vypořádání připomínek bude v dubnu předmětem projednání na Radě národního parku, poté Ministerstvo životního prostředí zahájí projednávání opatření obecné povahy, kterým budou klidová území vyhlášena.

Kvůli přechodnému opatření v zákoně je v současné době v režimu klidového území zhruba 21 % území národního parku. Současný návrh předpokládá zmenšení rozlohy klidových území na zhruba 15,5 %, a to především díky úpravě hranic tak, aby nová klidová území tvořila kompaktní celky.

Klidová území budou návštěvníkům přístupná prostřednictvím značených turistických cest tak, jako doposud byly přístupné také první zóny národního parku, návrh v žádném případě nepočítá s redukcí stávající sítě značených turistických tras.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greenpeace: Aktivisté odmítají, že způsobili poruchu v elektrárně Chvaletice. Budou se bránit u soudu

22:11 Greenpeace: Aktivisté odmítají, že způsobili poruchu v elektrárně Chvaletice. Budou se bránit u soudu

Pětice aktivistů a aktivistek Greenpeace, která v říjnu 2016 protestovala na chladicí věži elektrárn…