NP České Švýcarsko: Přechodné uzavření turistických cest v oblasti Černé brány a Brtnického hrádku

03.04.2021 17:50

Z důvodu vysokého nebezpečí pádu smrkových souší na turistické cesty Správa Národního parku dočasně uzavírá modře značenou turistickou cestu v úseku mezi Hadím pramenem a Panenskou jedlí, žlutě značenou turistickou cestu Hřebcovým dolem a zeleně značenou turistickou cestu v úseku mezi křižovatkou Písečná brána a údolím Vlčího potoka.

NP České Švýcarsko: Přechodné uzavření turistických cest v oblasti Černé brány a Brtnického hrádku
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko

Rozpad smrkových souší po kůrovcové kalamitě podél uvedených cest již dospěl do takového stádia, že není možné zaručit jejich stabilitu a tedy ani bezpečnost procházejících návštěvníků.

Mapa s vyznačením dočasně uzavřených turistických cest v NP České Švýcarsko:

mapa

(mapový podklad ZDE)

Správa Národního parku České Švýcarsko apeluje na návštěvníky, aby se po uzavřených cestách nepohybovali. V případě úrazu nebezpečí vystavují nejen sebe, ale také pracovníky záchranných složek.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 1.4.2021)

hlasovalo: 19333 lidí

Pro dočasně uzavřené cesty správa parku hledá řešení, jak je zprůchodnit při současném minimalizování rizik pro návštěvníky. Přístup pro jednotlivé cesty je individuální a závisí mimo jiné na významu jednotlivých cest. Cesty, které jsou významné pro složky záchranného systému, jsou udržovány prioritně. Tam, kde to bude možné, bude provedeno bezpečnostní kácení s ponecháním pokácených stromů na bezpečném místě nebo budou vyznačeny obchůzné trasy vedoucí bezpečnějšími porosty. V případě, že žádná z uvedených možností není realistická, může dojít k uzavření turistické cesty na delší dobu, než dojde k pádu převažující části smrkových souší. Poté budou cesty opět zprůchodněny.

Správa Národního parku České Švýcarsko žádá návštěvníky o pochopení nastalé situace. Jedná se o přírodní proces související se spontánní přeměnou stanovištně nepůvodních smrkových monokultur založených lidmi před zhruba 90 lety a odumřelých zejména v letech 2018 a 2019, kdy se jimi kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám, které je oslabily, začal masivně šířit lýkožrout smrkový. Po proběhnutí rozpadové fáze souší budou turistické cesty vedoucí zmlazujícím se lesem opět po mnoho let bezpečně průchodné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

23:08 Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT jde do nadcházejících eurovoleb s plnou kandidátní li…