NP Podyjí: Část vřesovišť a luk prokoukne. Dělníci je čistí od náletů

13.03.2015 16:36

Podyjská vřesoviště, stepní trávníky a louky prochází nyní pravidelnou údržbou. Dělníci je čistí od náletových keřů například u Popic a Havraníků, u Devíti mlýnů, na Hradišťských terasách nebo na louce pod Šobesem. Vytvoří tak prostor pro rostliny a živočichy pro tyto lokality typické.

NP Podyjí: Část vřesovišť a luk prokoukne. Dělníci je čistí od náletů
Foto: Národní park Podyjí
Popisek: Národní park Podyjí

„Zásah je zaměřen na přehoustlé porosty náletových dřevin, které je potřeba čas od času proředit. Porosty nejsou odstraňovány kompletně. Na místě necháváme především vzácnější druhy keřů nebo porosty atraktivní pro hnízdění pěvců,“ vysvětlil Robert Stejskal ze Správy Národního parku Podyjí. Lesní dělníci vřesoviště zbavují především náletových růží, trnek nebo janovce.

„I když celková plocha vyřezávaných dřevin se může zdát pro nezasvěceného pozorovatele obrovská, podle našich poznatků jsou zásahy stále příliš mírné. Většina lokalit tak postupně zarůstá. Některé se už změnily v les,“ dodal Stejskal. Ošetřené plochy budou správci parku v následujících letech udržovat pastvou nebo sečením. I tak bude pravděpodobně nutné se na místa po několika letech vrátit a znovu nálety prořezat.

Území národního parku zahrnuje místa, která jsou ponechaná přirozenému vývoji. Jsou to především lesy v jeho první zóně. Naopak vřesoviště, louky nebo stepní trávníky, vytvořené díky staleté hospodářské činnosti člověka, potřebují trvalou péči. Správa Národního parku Podyjí do jejich vývoje plánuje zasahovat i v následujících letech.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Firmy zamíří do Černé Hory jednat o spolupráci v dopravě či při budování infrastruktury

10:17 Hospodářská komora: Firmy zamíří do Černé Hory jednat o spolupráci v dopravě či při budování infrastruktury

Na dvě desítky zástupců firem z oblasti stavební a dopravní infrastruktury, železniční, autobusové a…