NP Podyjí: Obnovená cesta propojí Samaritánku s turistickými trasami národního parku

27.11.2020 21:20

Dříve cesta, pak pole a dnes znovu cesta. Po padesáti letech se lidé budou moci znovu projít alejí ovocných stromů od Samaritánky k nedaleké hájovně. Po obnovení polní cesty nedaleko Konic na jaře se tak do bezprostřední blízkosti národního parku letos vrací další tradiční spojnice. Nabídne nové možnosti turistům a zpestří jednolitou zemědělskou krajinu.

NP Podyjí: Obnovená cesta propojí Samaritánku s turistickými trasami národního parku
Foto: nppodyji.cz
Popisek: Národní park Podyjí - logo
reklama

Původní polní cesta se změnila v pole na počátku sedmdesátých let minulého století. Tehdy zemědělci zlikvidovali tamní třešňovou alej a pozemek připojili k okolním polnostem. Zmizela tak spojnice, která vedla od hřbitova na Hradišti, pokračovala k zděné kapličce s pramenem na hranici Gránického údolí zvané Samaritánka a pokračovala k hájence dál směrem na Mašovice.

Město Znojmo prostřednictvím své organizace Městská zeleň se ale na začátku tohoto roku zasadilo o obnovu této tradiční polní cesty a kolem ní nyní vysázelo i na padesát ovocných stromů, mezi kterými vedle třešní nechybí ani například jabloně nebo mišpule.

„Obnova cesty je také příspěvkem k postupné rehabilitaci české krajiny, která byla po komunistickém puči v roce 1948 postupně degradována na pouhou výrobní plochu. I proto dnes naše společnost čelí velkým problémům spojeným s touto neblahou situací, jako je například eroze zemědělské půdy, znečištění podzemních zdrojů vody, vysušování krajiny, nadměrné zatěžování prostředí chemickými látkami, nebo katastrofální úbytek rostlinných a živočišných druhů vázaných na zemědělskou krajinu,“ soudí šéf strážců Národního parku Podyjí a jeden z iniciátorů obnovy cesty Petr Lazárek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Češi v Mali podporují výcvik, školství i sociální centra

21:23 Armáda ČR: Češi v Mali podporují výcvik, školství i sociální centra

Těsně před předáním velení španělským kolegům se českým vojákům, působícím v misi EUTM Mali, podařil…