Původní polní cesta se změnila v pole na počátku sedmdesátých let minulého století. Tehdy zemědělci zlikvidovali tamní třešňovou alej a pozemek připojili k okolním polnostem. Zmizela tak spojnice, která vedla od hřbitova na Hradišti, pokračovala k zděné kapličce s pramenem na hranici Gránického údolí zvané Samaritánka a pokračovala k hájence dál směrem na Mašovice.
Město Znojmo prostřednictvím své organizace Městská zeleň se ale na začátku tohoto roku zasadilo o obnovu této tradiční polní cesty a kolem ní nyní vysázelo i na padesát ovocných stromů, mezi kterými vedle třešní nechybí ani například jabloně nebo mišpule.
„Obnova cesty je také příspěvkem k postupné rehabilitaci české krajiny, která byla po komunistickém puči v roce 1948 postupně degradována na pouhou výrobní plochu. I proto dnes naše společnost čelí velkým problémům spojeným s touto neblahou situací, jako je například eroze zemědělské půdy, znečištění podzemních zdrojů vody, vysušování krajiny, nadměrné zatěžování prostředí chemickými látkami, nebo katastrofální úbytek rostlinných a živočišných druhů vázaných na zemědělskou krajinu,“ soudí šéf strážců Národního parku Podyjí a jeden z iniciátorů obnovy cesty Petr Lazárek.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.