NP Šumava: Šumavskou mozkovku vyhrál příspěvek o vlivu stromů na pralesní půdu

24.02.2020 12:39

Od poloviny prosince 2019 až do poloviny února letošního roku hlasovala více než stovka čtenářů pro nejlepší populárně-naučný článek, popisující výzkumy na území Národního parku Šumava v rámci soutěže Šumavská mozkovka 2019. Šestý ročník této soutěže ovládl článek „Pralesní řeč tančících stromů“ autorů Gréty P. Koczanski a umělce Petra Morese.

NP Šumava: Šumavskou mozkovku vyhrál příspěvek o vlivu stromů na pralesní půdu
Foto: NP a CHKO Šumava
Popisek: NP a CHKO Šumava
reklama

„Článek, popisuje vztah stromů a prostředí, ve kterém rostou a to, jak tyto stromy různých druhů, velikostí a v různém vývoji svého života ovlivňují půdu. Samotná forma článku je velmi atraktivní a svým způsobem inovativní. Čtenář sleduje uměleckou kresbu Petra Morese, na níž jsou označené jednotlivé body, které v textu vysvětluje dědeček svému vnukovi,“ vysvětluje ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Tento článek zaujal nejvíce čtenářů a získal 33 hlasů. V pořadí druhý článek, „Poodhalená tajemství šumavského pravěku“ Dagmar Dreslerové, obdržel o pouhé čtyři hlasy méně, tedy 29. Pomyslný bronz získal článek Jiřího Roubínka a Jaroslava Červenky „Laser, který nepálí aneb Šumavské lesy pod laserovým skenerem“ a to díky 24 hlasům.

„Letos se sešlo pět prací, a to velmi rozmanitých. Jejich kvalitu pak podtrhuje to, že rozdíl hlasů široké veřejnosti, alespoň u prvních třech článků, není tak velký. Čtvrté místo získal článek Milana Hladíka „Mohou ryby z Lipna ovlivňovat populaci perlorodky v šumavských tocích“ (12 hlasů) a pátou příčku obsadil článek „Monitoring ekologického stavu povrchových vod“ Jana Potužáka (6 hlasů),“ hodnotí mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Součástí soutěže Šumavská mozkovka je také hodnocení odborné poroty, která je složená ze zástupců všech čtyř národních parků České republiky.

„Rozhodnutí odborné poroty je totožné s hlasem veřejnosti. Článek Grety P. Koczanski je jak tématem, tak čtivostí, ale i propojením textu s grafikou jednoznačným vzorem vynikajícího popularizačního textu,“ hodnotí ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Všech 104 hlasujících bylo zařazeno do slosování o zajímavé ceny. Tu první, tedy víkendový pobyt v ubytovacím zařízení Správy NP Šumava na Kvildě, získala Dana Kalivodová z Prahy 5. Věcné ceny získávají Helena Valášková, z Prahy a Jaroslav Popelík z Klatov.

Všechny soutěžní články je možné si přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: V domově seniorů na Františkově provádějí preventivní opatření spojená s koronavirem

10:49 Liberecký kraj: V domově seniorů na Františkově provádějí preventivní opatření spojená s koronavirem

Z důvodu potvrzené nákazy jednoho z pracovníků Domu seniorů Liberec–Františkov a jednoho klienta bud…