NPÚ: České Budějovice získaly titul Historické město roku 2022 Jihočeského kraje

21.01.2023 8:41 | Tisková zpráva

Město České Budějovice je Historickým městem roku 2022 v Jihočeském kraji a postupuje tak do celostátního kola soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

NPÚ: České Budějovice získaly titul Historické město roku 2022 Jihočeského kraje
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Celostátní vítěz soutěže a držitel titulu Historické město roku 2022 bude vyhlášen Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska v dubnu 2023. V krajském kole se o titul ucházela také města Prachatice a Trhové Sviny.

Soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR již od roku 1994 s cílem ocenit města, která na tomto poli dosáhla nejlepších výsledků.

O titul Historické město roku 2022 usilovala v Jihočeském kraji tři města - České Budějovice, Prachatice a Trhové Sviny. Odborná komise složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska v lednu 2023 všechna tři města navštívila, vyhodnotila jejich přihlášky a vítězem krajského kola vyhlásila město České Budějovice. Prachatice se umístily na druhém místě, třetí pozici získaly Trhové Sviny.

Město České Budějovice se svými 247 kulturními památkami patří k nejvýznamnějším památkovým rezervacím Jihočeského kraje,“ uvádí Daniel Šnejd, ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích a dodává: „oceňujeme zdařilou obnovu historických průčelí několika významných měšťanských domů a z dlouhodobého hlediska především postupnou obnovu areálu bývalého dominikánského kláštera, celkovou rekonstrukci radnice, opravy zachovalých hradebních věží a dominant města - Samsonovy kašny a Černé věže“. V posledních letech se město systematicky zaměřuje také na zlepšování kvality veřejných prostranství, to ovlivňuje vzhled a atraktivitu města a podporuje konání celé řady kulturních akcí. Vítaným počinem je vydání Manuálu pro regulaci reklamy na veřejných prostranstvích. Město Prachatice patří již řadu let oprávněně mezi nejlépe hodnocená města v rámci soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Do Programu regenerace MPR a MPZ se aktivně zapojuje již od roku 1993, díky tomu dosáhlo v rámci obnovy a péče o památkové hodnoty výrazné proměny historického jádra města ve velmi atraktivní prostředí.

Město Prachatice efektivně využívá možnosti financování obnovy památek z Programu regenerace MPR a MPZ,“ informuje Šnejd a oceňuje vysokou kvalitativní úroveň obnovy památek. Porota pozitivně hodnotila např. probíhající revitalizaci Štěpánčina parku, který se nachází v těsné blízkosti městské památkové rezervace, restaurování sgrafitové výzdoby dvora radnice či restaurování kaple sv. Filipa Neri, kterou město nominovalo na Památku roku 2022. Titul Historické město roku získaly Prachatice v roce 2002, v regionálním kole soutěže se nyní umístily na druhém místě.

Město Trhové Sviny začalo finanční prostředky z Programu regenerace MPR a MPZ intenzivněji využívat od roku 2020. „Vzhledem k malé rozloze městské památkové zóny a počtu kulturních památek lze rozsah a kvalitu obnov památek hodnotit velmi pozitivně,“ konstatuje Šnejd. Komise ocenila nahrazování asfaltového povrchu vybraných komunikací kamennou dlažbou a doporučuje pokračovat podle předložené studie. Jako významný počin komise ohodnotila akvizici fary, kterou město Trhové Sviny odkoupilo, nyní řeší její havarijní stav a v budoucnu bude její potenciál využívat pro pořádání kulturních a společenských akcí. V rámci Jihočeského kraje se město Trhové Sviny umístilo na třetím místě.

Celostátní komise složená ze zástupců Ministerstva kultury, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska bude nyní navštěvovat vítězná města jednotlivých krajských kol. Vítěz celostátního kola soutěže a držitel titulu Historické město roku 2022 bude slavnostně vyhlášen v dubnu 2023 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Mezi jihočeská města, která získala titul Historické město roku, patří kromě Prachatic (2002), také Slavonice (2017), Jindřichův Hradec (2007) a Třeboň (1996).

Poprvé byl titul Historické město roku (ZDE) udělen v roce 1995 vítěznému městu Svitavy. Od roku 1996 je Cena předávána při příležitosti slavnostního setkání, které je zároveň oslavou Mezinárodního dne památek a sídel. Vítězové krajských kol obdrží z Programu regenerace 100 000 Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul „Historické město roku“, hlavní cenu 1 000 000 Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců.

Program regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS).

Více informací o Programu regenerace MPR a MPZ naleznete rovněž na webových stránkách Ministerstva kultury ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DIAMO: Odstřel skipové věže Dolu Lazy proběhne 27. 7. 2024

19:15 DIAMO: Odstřel skipové věže Dolu Lazy proběhne 27. 7. 2024

Státní podnik DIAMO pokračuje s demolicí bývalého Dolu Lazy. V sobotu 27. 7. v 10:00 hodin dopoledne…