NPÚ: Dny lidové architektury na Šluknovsku představí domy s podstávkou

12.07.2016 18:20

V sobotu 16. července v 10 hodin začnou v Lipové na Děčínsku letošní Dny Lidové architektury Čech, Moravy a Slezska – zahájí je tentokrát slavnostní křest průvodce Lidové stavby Ústeckého kraje. Oslavy konané každoročně při příležitosti narození Jakuba Bursy jsou letos zaměřené především na tzv. podstávkové domy českého Švýcarska a Šluknovska.

NPÚ: Dny lidové architektury na Šluknovsku představí domy s podstávkou
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Podstávkový dům, tedy dům se specifickou podpůrnou konstrukcí, která vynáší patro či střechu je základním stavebním typem této oblasti. Může být přízemní, patrový i s polopatrem, jeho přízemí bývá zčásti roubené a zčásti zděné, patro či polopatro pak roubené či hrázděné. Někdy je konstrukce domu překryta bedněním ze širokých prken nebo obkladem z břidlice či eternitu. Podstávka – často zdobená a vyřezávaná – vytváří před roubenou stěnou jakési slepé arkády, u patrových domů často bývá doplněna dlouhou pavlačí s prkenným, ozdobně vyřezávaným zábradlím.

Právě tento, na našem území specifický, typ venkovské architektury budou mít příležitost poznat návštěvníci a účastníci již třetího ročníku Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska. Zahájeny budou v sobotu 16. července v 10 hodin a jejich stěžejní část budou tvořit přednášky odborníků na lidovou architekturu a komentované prohlídky domu čp. 424 v Lipové u Šluknova, jednoho z typických podstávkových domů regionu. Doplněny budou prohlídkami kostela svatých Šimona a Judy, ale také ukázkami stavebních řemesel (zedník, kamnář, truhlář). Program bude pokračovat i v dalších dnech; dům čp. 424 i kostel si návštěvníci budou moci prohlédnout nejen v neděli 17. července (v 10, 14 a 17 hodin), ale po celý další týden (v 10 a 17 hodin či po domluvě – detaily viz www.lipova.cz/A/dny-lidove-architektury).

Dny lidové architektury se však konají i na jiných místech – v neděli 17. července například v Rumburce, kde lze navštívit dům čp. 879/27 ve Šmilovského ulici nebo se připojit ke komentované prohlídce vesnické památkové rezervace začínající v 15 hodin. O týden později než v Lipové, 23. července, oživí Dny lidové architektury Víseckou rychtu v Kravařích na Liberecku. Komentované prohlídky rychty doplní beseda a autogramiáda autorů knihy Lidové stavby Libereckého kraje i kulturní program. Až do 31. července pak trvá výstava Lidové památky českého Švýcarska v Krásné Lípě. Další akce viz příloha TZ.                                              

Dny lidové architektury mají oslovit, motivovat a inspirovat zástupce státní správy i samosprávy, odborné instituce a organizace, neziskové iniciativy, vlastníky, investory, projektanty, řemeslníky, odborníky i laiky cílevědomějšímu, ohleduplnějšímu a promyšlenějšímu přístupu k péči o jedinečné dochované kulturní dědictví. Mají tedy být podnětem k hlubšímu poznání a pochopení hodnot a významu lidového stavitelství a posílení vědomí odpovědnosti za jeho uchování.

Jakuba Bursa, významný venkovský stavitel a tvůrce jihočeského „selského baroka“, se narodil 21. července 1813 a při příležitosti dvoustého výročí této události byl rok 2013 vyhlášen Rokem lidové architektury. Období okolo jeho data narození jsou od té doby využívány k připomenutí nejen jeho osobnosti, ale také k popularizaci lidové architektury. Místo konání je proměnlivé – akce se přesouvá po celé republice, a fanoušci lidové architektury tak mohou poznat lidové stavby v různých koutech země. Dny lidové architektury pořádá FOIBOS BOOKS, s. r. o. za podpory Ústeckého kraje, ministerstva kultury a partnerů. Významný podíl na jejich přípravě mají odborníci Národního památkového ústavu – tentokrát převážně z územního odborného pracoviště v Ústí nad Labem.

Vybrané akce:

LIPOVÁ – podstávkový dům čp. 424 a jeho okolí: 16. 7. – slavnostní zahájení a celodenní doprovodný kulturní program, 17. 7. a celý následující týden – prohlídky podstávkového domu a kostela sv. Šimona a Judy s výkladem.

DOUBICE – Doubické muzeum v čp. 1: 16. – 17. 7. – možnost návštěvy během celého víkendu, následující týden – možnost návštěvy po dohodě na tel. 603 741 974 nebo 603 819 864 (Spolek přátel Doubice z.s.). 

JETŘICHOVICE – nedávno kompletně památkově obnovená usedlost Christiánův dvůr č.e. 107: 23. 7., 15. 00 – komentovaná prohlídka exteriérů i interiérů s odborným výkladem Ing. arch. Tomáše Eflera, který se na rekonstrukci podílel.

KOPEC – udržovaný podstávkový dům čp. 40 v soukromém vlastnictví v malé osadě poblíž obce Brtníky: 16. – 24. 7. – možnost prohlídky i s nahlédnutím do interiérů a popovídání s majiteli, kdykoliv či po dohodě na tel. 602 255 443 (p. Josef Moravec).

KRÁSNÁ LÍPA – Dům Českého Švýcarska na náměstí: 1. – 31. 7., denně 9. 00 – 18.00 – výstava Lidové památky Českého Švýcarska

RUMBURK – Šmilovského ulice s tkalcovskými domky z konce 18. století nedaleko centra města, vesnická památková rezervace (Spolek přátel Rumburku z.s.): 17. 7., 10.00 – 17.00 – komentované prohlídky areálu s odborným výkladem a návštěva malé expozice v podstávkovém domě čp. 879/27

STUDENÝ – nevelká osada nedaleko České Kamenice s řadou dochovaných podstávkových domů, v jejím okolí nedávno vytvořeny zásluhou Občanského sdružení pod Studencem z.s. dvě zážitkové trasy vedoucí romantickou krajinou a spojující drobné půvabné sakrální a pietní památky, výchozím bodem je zachráněná přenesená historická hasičská zbrojnice stojící u silnice poblíž centra obce, v níž je umístěno malé informační centrum: 16. – 17. 7. infocentrum otevřeno celodenně, jinak prohlídka trasy individuální, po dohodě s personálem infocentra možnost návštěvy některých udržovaných podstávkových domů ve vsi

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Odry: Aktuální hydrologická situace

22:11 Povodí Odry: Aktuální hydrologická situace

Zásoby vody ve vodních nádržích jsou velmi dobré, téměř všechny dosahují nebo se blíží 100% naplnění…