NPÚ: Hudební sezóna na zámku v Náměšti nad Oslavou vyvrcholí jubilejním 30. Zámeckým koncertem

25.09.2021 12:28 | Tisková zpráva

Na zámku v Náměšti nad Oslavou se v sobotu 25. září 2021 uskuteční jubilejní 30. Zámecký koncert, který bude jako tradičně vyvrcholením zámecké hudební sezony.

NPÚ: Hudební sezóna na zámku v Náměšti nad Oslavou vyvrcholí jubilejním 30. Zámeckým koncertem
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

"Jubilejní 30. Zámecký koncert měl v náměšťské zámecké knihovně zaznít již v loňském roce. Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci se jej ale nemohl zúčastnit žádný z žijících členů rodiny Haugwitz, posledních soukromých majitelů panství, potomků Jindřicha Viléma Haugwitze, který ze zámku učinil v první polovině 19. století vskutku hudební sídlo. Proto jsme loňský koncert označili netradičně číslovkou 29,5 v očekávání, že za rok bude situace příznivější", vysvětluje kastelán Marek Buš.

Letošní koncert již bude jubilejní. Hlavní částí programu bude Missa sanctae Caeciliae - mše k poctě svaté Cecílie. Dílo českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky přednese soubor Ensemble Inégal v čele s dirigentem Adamem Viktorou, který se v posledních letech důsledně věnuje hudebnímu odkazu tohoto autora. 

„Vzhledem k tomuto výročí jsme koncert pojali jako oslavu hudby i jako poděkování patronce hudebníků svaté Cecílii, která nad námi držela ochrannou ruku a o koncert jsme nepřišli ani vloni, i když mnohým do zpěvu už příliš nebylo“, uvádí k programu koncertu Marek Buš.

Na náměšťském zámku zazní díla Jana Dismase Zelenky vůbec poprvé. "Zelenka totiž působil velkou část svého života ve službách saského kurfiřta a polského krále Augusta II. Silného v Drážďanech a celá jeho tvorba byla v majetku tohoto panovníka bez možnosti díla opisovat. Až v posledních desetiletích 20. století došlo k opravdovému znovuobjevení Zelenkovy tvorby, na čemž má mimo jiných velkou zásluhu právě pan Adam Viktora a jeho soubor Enseble Inégal", vysvětluje Marek Buš. Před svatocecilskou mší zazní ještě Zelenkova Ouvertura F-dur.

Koncert začíná v zámecké knihovně od 17 hodin. Jednotné vstupné je 300 Kč.

Rezervace vstupenek je možná na tel. č. 568 620 319 nebo na adrese namest@npu.cz. Více informací na www.zamek-namest.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Finsko, Lucembursko a Maďarsko budou nově v červené kategorii, Itálie a Madeira zelené

7:34 Ministerstvo zdravotnictví: Finsko, Lucembursko a Maďarsko budou nově v červené kategorii, Itálie a Madeira zelené

Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo…