NPÚ: Kamenická dílna přispěla k obnově unikátního portálu na zřícenině Zvířetice

23. 5. 2018 9:27

Kamenická dílna zaměřená na restaurování a záchranu gotického portálku pokračuje na Zvířeticích příští víkend 24. a 25. května.

NPÚ: Kamenická dílna přispěla k obnově unikátního portálu na zřícenině Zvířetice
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Jedná se o poslední, závěrečnou část trojdílného cyklu. Na programu předchozích dvou setkání byla tvorba výdusku části ostění, který bude jako artefakt rekonstrukce původního gotického tvaru následně vystaven v místním muzeu. Tak bude pro budoucí generace zachována původní podoba výzdoby portálu, která na původním kamenném povrchu postupně zaniká.

Po předešlém ošetření originálního kamenného povrchu portálu zpevňujícím nátěrem došlo k zaformování přetínaného žebroví na ostění portálku. Sochařská hlína byla nanesena přímo na povrch portálu a chybějící části byly domodelovány od ruky a došlo tak k tvarové rekonstrukci již ztraceného povrchu. Následně byla na hliněný domodelovaný povrch vytvořena sádrová forma, která byla po zatvrdnutí opatrně sejmuta z portálu. Následně se přistoupilo k samotnému dusání umělého kamene na minerální bázi, který bude po vyzrání a vytvrdnutí z formy vysekán.

Během závěrečného setkání bude mimo jiné odhalena replika části ostění. Kamenicky opracovaný povrch výdusku bude přesnou tvarovou rekonstrukcí původního ostění gotického portálu. Originální kamenné ostění gotického portálku bude na základě restaurátorského záměru na místě konzervátorsko-restaurátorsky ošetřeno. Restaurování a lektorování odborně povede restaurátor MgA. Jakub Tlučhoř.

Dílna je součástí specializovaného vzdělávacího programu zaměřeného na praktickou památkovou obnovu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Strojení stromečků s nadílkou pro ptáky

8:10 Zoo Ostrava: Strojení stromečků s nadílkou pro ptáky

Nemáte program na tuto sobotu a chcete se naladit na vánoční notu? Pak Vás zveme do ostravské zoolog…