NPÚ: Landštejnská studna skrývala šedesát dělových koulí

8. 12. 2018 10:30

Při archeologickém výzkumu na hradě Landštejn se podařilo prozkoumat deset metrů hlubokou studnu zasypanou v období renesance. Ta odhalila nečekaný nález: více než 60 kamenných dělových koulí nalezených u dna studny. Tyto koule a další nálezy budou moci návštěvníci hradu od příštího roku vidět ve zdejší archeologické expozici.

NPÚ: Landštejnská studna skrývala šedesát dělových koulí
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

V měsících říjnu a listopadu 2018 probíhal na hradě Landštejn archeologický výzkum související se sanací sklepů pod nádvořím hradního jádra. V posledních letech  byly ze sklepních prostorů hradu průběžně odstraňovány vrstvy novověkých násypů a stavební suti.

V letošním roce byla završena rehabilitace sklepů vytěžením zásypu ze středověké hradní studny, jejíž ústí se nacházelo ve třetím podzemním patře v hloubce 11 metrů pod úrovní nádvoří. Na závěrečné etapě průzkumu spojené s archeologickými pracemi a transportem materiálu z obtížně přístupných podzemních prostor spolupracoval s pracovníky NPÚ také tým speleologů ze Správy jeskyní ČR.

Během této etapy se podařilo prozkoumat 10 metrů hlubokou hradní studnu, která byla zasypána v období renesance při rozšiřování a prohlubování sklepů. Studna byla zaplněna hlavně narubanou horninou obsahující početné zbytky dřevěných konstrukcí. „Zajímavým nálezem byl především soubor více než 60 kamenných dělových koulí nalezených u dna studny. Tyto koule a další nálezy budou moci návštěvníci hradu od příštího roku vidět ve zdejší archeologické expozici.“ dodává vedoucí výzkumu Zdeňka Kolářová.

Více informací o archeologických průzkumech na hradu Landštejn naleznete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Postupy ÚOHS se řídí zákonem

0:02 Postupy ÚOHS se řídí zákonem

ÚOHS respektuje soudní rozsudky a zabývá se případy, které jsou mu soudy vráceny k novému projednání…