NPÚ: Milovníkům zámků otvevřely brány tři památky na Liberecku a Pardubicku

07.01.2022 14:21 | Tisková zpráva

U příležitosti svátku Tří králů zpřístupnil Národní památkový ústav ikonický Sychrov na Liberecku, císařský zámek Zákupy na Českolipsku a zámek Slatiňany na Pardubicku.

NPÚ: Milovníkům zámků otvevřely brány tři památky na Liberecku a Pardubicku
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

U příležitosti svátku Tří králů zpřístupnil Národní památkový ústav, územní památková správa na Sychrově, tři objekty ve své správě – na Liberecku ikonický Sychrov, spjatý s rodem Rohanů, a také perlu mezi zámky, císařský zámek Zákupy na Českolipsku. Na Pardubicku je veřejnosti od včerejška zpřístupněný zámek Slatiňany, který prošel rozsáhlou stavební obnovou, jež zahrnovala také vybudování speciální zimní trasy v přízemí zámku a která se veřejnosti po covidových opatřeních představuje v plné kráse až nyní.

Z technických důvodů není u zámku Sychrov přístupný zámecký park – variantou je procházka zámeckou oborou, a na Slatiňanech zahrada. Zde je variantou k procházce parková část areálu.

Na sklonku roku 2021 byla vydána monografie věnující se slatiňanskému zámku, jejímž autorem je kastelán ing. Jaroslav Bušta spolu se svými kolegy. Monografie zachycuje historii panství a v medailoncích představuje nejvýznamnější členy rodu Auerspergů, kteří slatiňanský zámek vlastnili. Vydaná monografie je rozšířeným, doplněným vydáním z roku 2015 a obsahuje již poznatky a fotografie po obnově zámku, zahrady i parku včetně dětského hospodářství. Její cena je 150,-Kč a lze ji zakoupit jak na pokladně zámku, tak na e-shopu NPÚ.

Podrobnosti k návštěvní době

Anketa

Jste pro zrušení Benešových dekretů?

1%
98%
hlasovalo: 20413 lidí

Zámek Sychrov:
V zimním období jsou zpřístupněny trasy Novogotický klenot Rohanů a Zlatý poklad.

  • Pondělí–pátek: prohlídky probíhají vždy od 10, 12 a 14 hodin, pokladna otevřena pouze 15 minut před začátkem prohlídky, rezervace pro jakýkoliv počet osob na telefonu 482 416 011 nebo na e-mailu sychrov.rezervace@npu.cz
  • Sobota-neděle: prohlídky hlavního okruhu v 10:15, 11:30, 12:45, 14:00, pokladna otevřena od 10 do 14 hodin, rezervace pro jakýkoliv počet osob na telefonu 482 416 011 nebo na e-mailu sychrov.rezervace@npu.cz
  • Z technických důvodů v měsíci lednu není možný on-line prodej (proto se přijímají rezervace i pro jednu osobu), rezervace není nutná, prohlídka vždy začne i s jedním návštěvníkem.

Více informací najdete ZDE, ZDE a ZDE

Zámek Zákupy:
Mimo hlavní návštěvnickou sezonu je zpřístupněna Zimní trasa.

  • 6. 1. – 31. 3.: otevřeno od úterý do neděle – začátky prohlídek vždy v 11 a ve 13 hodin

Více informací najdete ZDE, ZDE a ZDE

Zámek Slatiňany:
Mimo hlavní návštěvnickou sezonu je zpřístupněna Zimní prohlídková trasa

  • 6. 1. – 31. 3.: otevřeno od čtvrtka do soboty – začátky prohlídek vždy v 10, 13 a 15 hodin, v sobotu navíc prohlídka i v 11:30, pokladna otevřena vždy 15 minut před začátkem prohlídky, zámecká zahrada je uzavřena

Více informací najdete ZDE, ZDE a ZDE

Další objekty se zimním provozem naleznete ZDE.

Prosíme návštěvníky, aby respektovali bezpečnostní pokyny, které jsou umístěny u vstupů do areálů a také na webových stránkách objektů, a chránili tak zdraví své i zdraví pracovníků Národního památkového ústavu.

Nabízíme krátká videa z našich památek, sledovat je můžete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Kramářovu vilu si v rámci festivalu Open House prohlédlo 2150 návštěvníků

14:21 Úřad vlády: Kramářovu vilu si v rámci festivalu Open House prohlédlo 2150 návštěvníků

O víkendu 21. a 22. května 2022 proběhl v Praze již osmý ročník festivalu Open House Praha 2022. I l…