NPÚ: Návštěvníci zámku Hluboká si posvítili na schwarzenberskou sbírku tapiserií

17.06.2019 9:01

Tematická podvečerní prohlídka reperezentačními prostory zámku Hluboká nazvaná Světla svítí nejlépe vpředu přiblížila v sobotu 8. června jedinečnou schwarzenberskou sbírku vlámských tapiserií v tlumeném barokním osvětlení.

NPÚ: Návštěvníci zámku Hluboká si posvítili na schwarzenberskou sbírku tapiserií
Foto: hluboka.cz
Popisek: Hluboká nad Vltavou
reklama

Na kolekci vlámských tapiserií si v sobotu 8. června doslova posvítili návštěvníci hlubockého zámku během tematické podvečerní prohlídky nazvané Světla svítí nejlépe vpředu. Kurátorka sbírek Národního památkového ústavu paní Kateřina Cichrová během procházky reprezentativními prostory prvního patra seznámila dvě desítky zájemců s historií schwarzenberské kolekce tapiserií, která je dnes nejrozsáhlejší hradozámeckou sbírkou svého druhu na území České republiky. Poutavě vysvětlila technologii jejich výroby i restaurování a zaměřila se na výklad námětů jednotlivých děl.

Podvečerní atmosféru zámeckých interiérů podtrhlo tlumené barokní osvětlení. Návštěvníci si mohli sami baterkami posvítit na detaily jednotlivých tapiserií a vnímat jejich krásu, barevnost a dokonalost provedení. "Tapiserie, nástěnný koberec či „mobilní freska severu“ – to všechno jsou pojmenování, označující jeden z nejušlechtilejších a nejkrásnějších výtvorů, který kdy zdobil i zútulňoval lidské příbytky. Po celá staletí pro své majitele představovaly významnou investici i důležitou formu reprezentace a byly vlastně prvním digitálním zachycením obrazu okolního světa", vysvětluje Kateřina Cichrová.

"V rámci běžných prohlídek se tapiseriím z časových důvodů nevěnuje tolik pozornosti, kolik by si zasloužily. Speciální prohlídkou jsme chtěli vyzdvihnout tuto výjimečnou kolekci, která zdobí stěny interiérů hlubockého zámku, a představit ji v širších souvislostech," říká kastelán Martin Slaba. Podle nadšených reakcí a zvídavých dotazů návštěvníků se tento nesnadný úkol podařilo splnit.

Počet návštěvníků ve skupině je během takovýchto prohlídek omezený, proto se další uskuteční v červenci. Termín bude upřesněn.

O tapiseriích se můžete dozvědět více v knize Kateřiny Cichrové Vlámské tapiserie na zámcích Hluboká a Český Krumlov, která je k dostání v prodejně Národního památkového ústavu v Praze Na Perštýně nebo v knihovně územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích, Senovážné náměstí 6. Kniha je také k zakoupení on-line. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: Ministr Petříček na zasedání Rady pro zahraniční věci v Bruselu

7:34 Ministerstvo zahraničí: Ministr Petříček na zasedání Rady pro zahraniční věci v Bruselu

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se 13. července 2020 zúčastní v čele české delegace zasedán…