NPÚ: V Iráku byl zahájen vzdělávací program na obnovu válkou poškozených památek

17.09.2019 13:07

V Iráckém institutu pro restaurování památkového dědictví (IICAH) v Erbílu byl slavnostně zahájen vzdělávací program pro irácké památkáře organizovaný Národním památkovým ústavem.

NPÚ: V Iráku byl zahájen vzdělávací program na obnovu válkou poškozených památek
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Několikatýdenní kurz proškolí tamní pracovníky, kteří poté budou dohlížet na obnovu válkou poškozených památek v Mosulu. Projekt je realizován v rámci vládního programu podpory české účasti při stabilizaci a rekonstrukci Iráku.

Projekt organizovaný a vedený odborníky z NPÚ vznikl ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem kultury a Iráckým institutem pro restaurování památkového dědictví, kde bude výuka probíhat. Kurz s názvem Příčiny degradace a záchrana historických stavebních památek proškolí irácké památkáře v oblasti dokumentace, restaurování a obnovy památkového fondu. Přednášky jsou rozděleny do čtyř tematických bloků, zahrnujících praktické ukázky i exkurze po historických objektech v okolí, jako jsou například památky v Algoshi, Koye nebo jezídské osadě v Lalishi. Mezi školiteli jsou mimo odborníků z NPÚ i pracovníci Akademie věd ČR, Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a restaurátorské firmy Gema Art International.

„Přestože řada mosulských památek byla válkou nenávratně zničena, mnoho cenných staveb zůstalo dochováno. Jsme rádi, že se nám podařilo realizovat tento vzdělávací projekt pro irácké specialisty a můžeme tak touto formou přispět k obnově kulturního dědictví tohoto historického města, které je jedinečným dokladem středověké orientální architektury,” uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Slavnostní ukončení kurzu proběhne 10. října, kdy budou absolventům předány certifikáty vydané NPÚ a IICAH.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celorepubliková porada SČMVD: Výrobní družstva ohrožuje prudký růst mezd

18:01 Celorepubliková porada SČMVD: Výrobní družstva ohrožuje prudký růst mezd

V pátek 8. listopadu se v Praze sešli předsedové a vrcholní manažeři výrobních družstev na pravideln…