NPÚ: Zámek Vizovice nabídl speciální prohlídky pro nevidomé a slabozraké

06.09.2018 20:49

Ve středu 5. září se na zámku Vizovice uskutečnily speciální prohlídky, které zohledňovaly vzdělávací potřeby nevidomých a slabozrakých. Hlavním cílem prohlídek bylo zprostředkovat nevidomým a slabozrakým historii zámku, jeho charakter, vybrané prostory i předměty spojené s každodenním životem. Návštěvníci se tak mohli dotykem seznámit například se sirníkem, plivátkem na tabák, holicím strojkem, vycházkovou holí, loveckou puškou či gobelínovým potahem židle.

NPÚ: Zámek Vizovice nabídl speciální prohlídky pro nevidomé a slabozraké
Foto: NPÚ
Popisek: Národní památkový ústav

Zámecké prostory pak mohli vnímat také dalšími smysly: v koupací vaně voněly bylinky, z kuchyně uzené maso, rozporuplné reakce pak vyvolal krém na leštění parket. Poslechnout si mohli funkční hrací skříň Ariston (jazýčkový aerofon) či zvonek na komorníka. Ani chuť nepřišla zkrátka: to když se z domnělých atrap na stole vyklubaly skutečné pralinky z vizovické čokoládovny, která je pro tuto příležitost darovala. Tím nejdůležitějším byl ovšem laskavý a velmi personální přístup domácích průvodců, kteří dokázali zprostředkovat příběh místa a s humorem komunikovat s návštěvníky.

Národní památkový ústav pořádá již třetím rokem ve spolupráci se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých speciální prohlídky, které zohledňují vzdělávací potřeby osob se zrakovým znevýhodněním. Letošní program společně připravili pracovníci správy zámku Vizovice a odboru edukace a dalšího vzdělávání NPÚ. Prohlídek se zúčastnilo devadesát návštěvníků ze Zlínského, Olomouckého a Jihomoravského kraje.

V loňském roce podepsali Národní památkový ústav a Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky memorandum o spolupráci. Jeho součástí jsou mimo jiné deklarace vzájemné součinnosti při zpřístupňování památkových objektů lidem se zdravotním postižením, podpora společných projektů či spolupráce v oblasti informování veřejnosti a propagace.  Realizovaná akce je jedním z konkrétních příkladů naplňování tohoto dokumentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Praha zavádí novinku v kampani proti černým pasažérům

12:13 MHMP: Praha zavádí novinku v kampani proti černým pasažérům

V rámci kampaně Nejedeš načerno?, která se zaměřuje na boj s černými pasažéry, začal tento týden pra…