NÚKIB: Rada EU schválila závěry k posílení bezpečnosti řetězců informačních technologií

18.10.2022 18:44 | Tisková zpráva

Téma posilování bezpečnosti dodavatelského řetězce informačních a komunikačních technologií (ICT) představuje jednu z priorit Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), a potažmo České republiky, pro předsednictví v Radě EU. Dnešním schválením závěrů Rady se na významnosti tohoto tématu shodly všechny členské státy EU. V návaznosti na závěry, které na půdě Rady EU iniciovali a dojednali zástupci NÚKIB, budou nyní podniknuty kroky k posílení bezpečnosti dodavatelských řetězců ICT v celé Unii.

NÚKIB: Rada EU schválila závěry k posílení bezpečnosti řetězců informačních technologií
Foto: NÚKIB
Popisek: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

V současné geopolitické krizi spojené s válkou na Ukrajině se ukazuje, jak závažné důsledky mohou mít strategické závislosti unijních států na fosilních palivech pocházejících ze třetích států, jako je Ruská federace. Jednomyslným odsouhlasením závěrů se unijní státy shodly na potřebě se v budoucnu vyhnout podobným závažným strategickým závislostem ve vztahu k ICT, které budou tvořit pomyslnou digitální páteř naší společnosti. „Jedná se o velký úspěch našeho Úřadu, potažmo naší republiky v rámci českého předsednictví v Radě EU. Jsme rádi, že celá Unie vnímá potřebu poučit se z aktuální situace a že jako celek chceme jednotně pracovat na naší kybernetické bezpečnosti,“ řekl ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.

Jak odhalily zkušenosti s incidenty jako Solarwinds nebo NotPetya, kybernetické útoky skrze dodavatelský řetězec mohou mít rozsáhlý negativní dopad na naši společnost a ekonomiku. Lze předpokládat, že výskyt podobných útoků se s velkou pravděpodobností bude v budoucnu zvyšovat. Tuto rostoucí hrozbu je nutné aktivně řešit a být na ní připraveni, a to nejen na národní, ale i evropské úrovni. Závěry proto přichází ruku v ruce s celou řadou opatření, jak se této hrozbě jednotně spolu s ostatními členskými státy EU postavit.

Mezi konkrétní kroky patří například vytvoření ICT Toolboxu, inspirovaného 5G Toolboxem, vypracování metodických vodítek k tomu, jak zahrnout kyberbezpečnostní aspekty do procesu zadávání veřejných zakázek nebo zhodnocení možnosti financování náhrady nedůvěryhodných technologií s vysokou mírou rizika.

O závěrech jednání Rady EU se můžete dočíst také ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce uložila ve 3. čtvrtletí 2022 za nedostatky u dětských hraček pokuty za více než 1 milion korun

14:02 Česká obchodní inspekce uložila ve 3. čtvrtletí 2022 za nedostatky u dětských hraček pokuty za více než 1 milion korun

Česká obchodní inspekce Česká obchodní inspekce pokračovala v kontrolách bezpečnosti hraček i ve 3. …