NÚKIB: Zveřejnili jsme Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti za rok 2021

06.07.2022 10:20 | Tisková zpráva

V roce 2021 vzrostl počet kybernetických incidentů hlášených Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), zároveň se ovšem snížil počet velmi významných a závažných škodlivých kybernetických aktivit z devíti na osm. Vyplývá to z nové Zprávy o stavu kybernetické bezpečnosti (ZSKB), kterou ve středu 29. června schválila vláda.

NÚKIB: Zveřejnili jsme Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti za rok 2021
Foto: NÚKIB
Popisek: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

NÚKIB v loňském roce obdržel hlášení o 476 incidentech, přičemž aktivně řešil 157 z nich. Oproti tomu v roce 2020 bylo přijato hlášení o 468 incidentech a řešeno jich bylo 99. Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ, který je provozován sdružením CZ.NIC a zabývá se systémy neregulovanými dle zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti, řešil loni 1726 bezpečnostních incidentů (oproti 1267 z roku předcházejícího). Nárůst počtu kybernetických bezpečnostních incidentů tedy neukazují pouze data NÚKIB, ale i zjištění od dalších subjektů, které se na přípravě ZKSB podílely.

Mezi nejčastější typy kybernetických útoků patřily phishing, jehož formy vykázaly rostoucí míru sofistikovanosti, podvodné e-maily a skenování vnější sítě. Co se závažnosti kybernetických hrozeb týče, převažovaly nově zveřejněné zranitelnosti, ransomwarové útoky a phishing či spear-phishing.

Dlouhodobě představuje problém kybernetické bezpečnosti nedostatek finančních prostředků na její zajišťování. Rok 2021 ovšem zaznamenal zásadní zlepšení vývoje oproti roku předchozímu. Přestože u více jak poloviny dotazovaných institucí zůstal rozpočet alokovaný na kybernetickou bezpečnost stejný, u 32 % dotazovaných došlo k jeho navýšení (oproti 12 % z roku předcházejícího). Navzdory tomu i nadále více než polovina respondentů nepovažuje financování za dostatečné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Spravedlnost

Nebylo by nejspravedlivější, kdybyste jako politici neměli imunitu? Proč ji nezrušíte? Podle mě tak se sebe děláte něco víc. Kdybyste neměli imunitu, tak by pak ani nemohla nastat situace, že někdo nebude vydán a vyšetřován. Co vy na to?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pavel Zvolánek vyslán do funkce hlavního kaplana

7:14 Vězeňská služba: Pavel Zvolánek vyslán do funkce hlavního kaplana

Kazatel Církve adventistů sedmého dne a dlouholetý vězeňský duchovní Pavel Zvolánek byl ve čtvrtek s…