Na Bulovce byl podán nový inovativní lék proti HIV

12.06.2021 17:59

V HIV centru Fakultní nemocnice Bulovka byl podán nový inovativní lék. U HIV pozitivního pacienta s multirezistencína obvykle používané léky má výborné výsledky –zapříčinil výrazný útlum množení viru v těle.

Na Bulovce byl podán nový inovativní lék proti HIV
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nemocnice Na Bulovce

Jedná se o vůbec prvního pacienta, kterému byl tento lék v Evropě podán mimo klinické studie. Zásluhu na tom majípracovníci HIV centra na Bulovce, kteří podání léku pacientovi vyjednali s britským výrobcem, společností GlaxoSmithKline (GSK). Společnost lék darovala na celý rok, a to zcela bezúplatně.

HIV centrum Fakultní nemocnice Bulovka
Na Bulovce se nachází největší HIV centrum v České republice, které je co do své velikosti srovnatelné sHIV centry napříč Evropou. V roce 2020 zajišťovalo péči pro celkem 1 843 pacientů –počet pacientů se za posledních 15 let zvýšil více než čtyřikrát. Jedním ze zdejších pacientů je i pan Pavel, jemuž byl nový lék podán (pozn.:jméno pacienta bylo pozměněno).

Pacient Pavel
Pavel se narodil v roce 1967 a v roce 1994 byl diagnostikován jako HIV pozitivní –dnes je již ve fázi AIDS. „Nakazil jsem se těsně po revoluci. V té době ještě nebyla vůbec žádná osvěta,“ vysvětluje Pavel. „Měl jsem štěstí, že jsem se po půl roce dostal do rukou pana profesora Machaly, který měl vždy přehled o nových lécích a já je vždy chtěl vyzkoušet.“
Pavlova slova potvrzuje i prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D. a dodává: „Pacient byl velmi vstřícný, aktivně se nabízel do různých klinických studií. Není to úplně běžné, někteří lidé mají strach, aby nebyli pokusnými králíky–ale já vždy říkám, že když nebudeme mít takto ochotné pacienty, nebudou nové léky, které pacientům pomáhají.“
„V posledních deseti letech se u tohoto pacienta vyvinula multirezistence, to znamená, že virus byl rezistentní prakticky na všechny léky, které byly aktuálně k dispozici,“ doplňuje profesor Machala.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
85%
hlasovalo: 15908 lidí

Nový lék
V poslední době se objevil nový lék, který byl teprve loni povolen ve Spojených státech amerických adoposud není běžně hrazen ze systému zdravotního pojištění. Evropskou lékovou agenturou byl lék schválen v únoru letošního roku. „Funguje úplně jinak než všechny dosud dostupné léky, je to zcela nová skupina –lék inhibuje glykoprotein GP120, což je část viru HIV, kterým se váže na buňky, aby do nich mohl vstoupit,“ vysvětluje profesor Machala.

Princip fungování léku
Přípravek je typem léčivého (antiretrovirového) přípravku k léčbě infekce HIV ze skupiny inhibitorů vazby (AI). Funguje tak, že se naváže na vir,a tím brání jeho průniku do krevních buněk. Přípravek infekci HIV zcela nevyléčí, pomáhá však udržet množství viru v organismu na nízké úrovni. Vzhledem k tomu, že HIV způsobuje snížení počtu CD4+ T lymfocytů vorganismu, udržení množení viru HIV na nízké úrovni počet těchto buněk v krvi zvyšuje. CD4+ T lymfocyty jsou jedním z typů bílých krvinek, které pomáhají organismu bojovat s infekcí.

Získání léku od GSK
„V posledních bezmála třech letech jsem viděl, jak pana profesora mrzí, že mi nemůže pomoci. Jakmile se objevil nový lék, velmi se zasadil o to, abych ho mohl dostat,“ popisuje pacient Pavel.
„Výrobce léku jsem se snažil kontaktovat od Ameriky až po zdejší zastoupení firmy GSK s dotazem, zda by bylo možné pro našeho pacienta lék získat. Po několika týdnech mého snažení nám společnost GSK lék poskytla –navíc jsme se dohodli, že uhradí léčbu na celý rok, což byla pro pacienta skvělá zpráva, protože tento lék dosud není hrazen ze zdravotního pojištění,“sděluje profesor Machala.

Podání léku a měření virové nálože
„Pacientovi byl lék podán poprvé koncem března, ovšem kontrolu účinku –měření virové nálože –má smysl dělat nejdříve po třech měsících, kdy se efekt léku dostatečně projeví,“ říká profesor Machala. Virovou nálož pro HIV centrum ve Fakultní nemocnici Bulovka testují ve Státním zdravotním ústavu. Jde o klíčový parametr, který ukazuje, jak intenzivně se virus v těle množí. Cílem u každého pacienta je, aby měl nulovou virovou nálož a aby se mu zvýšilo množství CD4+ T lymfocytů v organismu.

Zlepšení zdravotního stavu pacienta
„Výsledky posledních testů jsou výborné. Díky novému léku má náš pacient po dlouhé době nulovou virovou nálož,“ vysvětluje profesor Machala. A pacient Pavel dodává: „Musím říct, že opravdu cítím zlepšení svého zdravotního stavu. Lék začal zabírat v podstatě okamžitě.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní fond životního prostředí: Po nedávné modernizaci odstraňuje úpravna vody Želivka z pitné vody i farmaka nebo pesticidy

16:11 Státní fond životního prostředí: Po nedávné modernizaci odstraňuje úpravna vody Želivka z pitné vody i farmaka nebo pesticidy

V současné době úpravna vody Želivka zásobuje přibližně 1,3 milionů obyvatel v Praze, ve Středočeské…