Na Letišti Václava Havla Praha se připravuje projekt nového díla připomínajícího odkaz Václava Havla

13.04.2019 10:41

Letiště Praha a Knihovna Václava Havla se dohodly na instalaci nového díla připomínajícího odkaz Václava Havla na letišti. Nové umělecké dílo výhledově nahradí stávající objekt Forum Havlum, který se nachází ve veřejné části Terminálu 2.

Na Letišti Václava Havla Praha se připravuje projekt nového díla připomínajícího odkaz Václava Havla
Foto: Archiv
Popisek: Letiště Praha - logo

Společné rozhodnutí je vedeno potřebou přizpůsobit interiér letiště rychle se vyvíjejícím provozním a bezpečnostním nárokům a zároveň snahou zachovat důstojnost odkazu Václava Havla a zpřístupnit jej co nejširšímu okruhu cestujících na našem největším letišti.

Práce na společném projektu začala již v loňském roce, kdy Knihovna Václava Havla po vzájemné dohodě vypsala neveřejné výběrové řízení na novou instalaci uměleckého díla. Své návrhy zaslalo celkem sedm autorů a ateliérů a porota složená z odborníků (jejich seznam k dispozici zde) a zástupců Letiště Praha i Knihovny Václava Havla následně dospěla k následujícímu rozhodnutí:

  1. místo: Petr Franta, Architekti & Asoc., spol. s r.o.
  2. místo: Petr Hájek, Architekti
  3. místo: Miroslav Cikán, Pavla Melková, Kateřina Frejlachová; spolupráce Radek Novotný, MCA atelier

„V současné době detailně analyzujeme technické a provozní aspekty realizace vítězného konceptu. Po jejich posouzení a po schválení detailního projektového plánu v příštích několika měsících, společně s Knihovnou Václava Havla a vítězi soutěže, představíme přesnou podobu a i časový plán stavby nové instalace,“ popisuje další postup Jakub Puchalský, výkonný ředitel korporátní a marketingové komunikace Letiště Praha.

Letiště Václava Havla Praha prochází významným rozvojem a zaznamenává rekordní nárůsty počtu cestujících. To klade neustále větší nároky na efektivní využití vnitřních prostor terminálu a stávající instalace Forum Havlum na dvou podlažích znamená poměrně významné prostorové omezení tohoto rozvoje. Zároveň se neustále zvyšují bezpečnostní standardy a Letiště Praha jim musí přizpůsobit vnitřní prostory. Stávající instalace již zcela nezohledňuje aktuální provozní a bezpečnostní standardy, které jsou nyní vyšší než před několika lety, proto bylo nutné hledat cestu k novému originálnímu řešení připomínky Václava Havla.

Deinstalace stávajícího díla bude až jedním z posledních kroků celého projektu a dojde k ní až poté, co vznikne přesný plán na stavbu nového objektu. Nové dílo by se mohlo objevit ve veřejné části odletové haly Terminálu 2 předběžně v průběhu roku 2020 a na rozdíl od stávající instalace Forum Havlum bude zasahovat pouze jedno podlaží. Konkrétní časový harmonogram výstavby bude záviset na vyhodnocení provozních aspektů a konkrétních otázek technické proveditelnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SFŽP: Lepší ochranu obcí před povodněmi zajistí dotace z OPŽP

18:34 SFŽP: Lepší ochranu obcí před povodněmi zajistí dotace z OPŽP

Především obce a kraje mají šanci zvýšit bezpečnost svých obyvatel před extrémy počasí. Další dotace…