Na kompenzační bonus budou mít nárok OSVČ a firmy s poklesem příjmů o 50 %. Hospodářská komora doporučila senátorům podmínku zmírnit

24.02.2021 15:16 | Zprávy

Senát dnes projedná zákon o kompenzačním bonusu, podle něhož by nárok na kompenzaci za měsíce únor a březen 2021 měli živnostníci, dohodáři a společníci malých firem tehdy, pokud splní dvě podmínky.

Na kompenzační bonus budou mít nárok OSVČ a firmy s poklesem příjmů o 50 %. Hospodářská komora doporučila senátorům podmínku zmírnit
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Stát jim například uzavřel či omezil provoz provozovny nebo se snížila poptávka po jejich výrobcích a službách, a zároveň jim příjmy v předešlém měsíci klesly alespoň o 50 % v porovnání s předcovidovým obdobím. Pokud ale jejich příjmy neklesly alespoň o polovinu, nebudou mít nárok na žádnou podporu, i přestože jim stát výdělečnou činnost zakázal nebo výrazně omezil. Hospodářská komora má obavy, že kvůli tomuto kritériu se někteří živnostníci a společníci malých firem ocitnou bez jakékoli pomoci. Senátorům proto navrhla, aby nárok na příspěvek vznikl tehdy, pokud jim příjem klesne o 30 %.

Podle Hospodářské komory je správné, že se podpora zvýší, protože ze stávajících 500 korun denně nelze dlouhodobě pokrývat závazky vyplývající z podnikání, ať už jde např. o splácení podnikatelských úvěrů, pojištění, energií a jiných fixních nákladů, a k tomu ještě hradit své osobní výdaje. Připomněla, že tuto situaci, kdy se živnostníci ocitli bez příjmů, si nezavinili sami vlastními chybami v podnikání, ale že je jejich hospodářská „nečinnost“ způsobena administrativním zásahem státu. Doba, po kterou omezení jejich podnikání trvá, nemůže být proto považována za běžné či očekávatelné podnikatelské riziko. Ke zdvojnásobení kompenzace Hospodářská komora a 127 podnikatelských svazů a asociací vyzvaly vládu 17. prosince a vláda jim předložením nového zákona vyhověla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Vážený pane poslanče

snaha vypovědět či přeprodat F-35 z programového prohlášení vypadla, proč? Vy s tím souhlasíte? Petr Kryl

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: České soudy práva biologického otce neporušily

19:15 Ministerstvo spravedlnosti: České soudy práva biologického otce neporušily

Evropský soud pro lidská práva v rozsudku Kyrian proti ČR shledal, že české soudy neporušily právo b…