Na kulturu dá Královéhradecký kraj téměř 20 milionů korun

09.05.2019 22:22

Královéhradecký kraj rozdělí na dotacích v oblasti kultury a památkové péče 19,25 milionu korun. Je to o osm milionů více než v loňském roce. V rámci tří dotačních programů získá dotaci 153 žadatelů.

Na kulturu dá Královéhradecký kraj téměř 20 milionů korun
Foto: Královéhradecký kraj
Popisek: Královéhradecký kraj, logo.

„Meziročně došlo k výraznému nárůstu prostředků, které Královéhradecký kraj poskytuje pro oblast kultury. Chci vyzdvihnout zcela nový dotační program na podporu činnosti muzeí a galerií, který letos dokázal uspokojit drtivou většinu žadatelů. Jeho prostřednictvím jsme rozdělili dva miliony korun,“ uvádí náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství a kultury. Zmíněný dotační program podpoří celkem 22 žadatelů.

Pozoruhodný je například projekt Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem na restaurování dámské pelerínky ze 70. – 80. let 19. století. Jedná se o záchranu unikátního exempláře slavnostní módy pocházející pravděpodobně z královédvorské krejčovské dílny. Dámská pelerína je díky svému střihu a smetanové barvě jedinečným sbírkovým předmětem, který je dokladem zručnosti královédvorských řemeslníků na konci 19. století. Jedná se mimořádný oděvní předmět s touto datací dochovaný v českých muzeích.

V rámci podpory kulturních aktivit kraj rozdělí mezi 68 žadatelů přes 5 milionů korun. Jedním z podpořených projektů je pořádání mezinárodní soutěže Broumovská klávesa. Jejím cílem je poskytnout mladým a talentovaným klavíristům prostor pro pódiové konfrontace na nevyšší úrovni. Celý koncept soutěže se opírá o osvědčený systém dětského hudebního vzdělávání a dlouholetou tradici dětských soutěží v České republice.

„Soutěž si vybudovala uznání daleko za našimi hranicemi. Prezentace Královéhradeckého kraje tak přesahuje do celého světa. Předcházejících ročníků se zúčastnilo více než 400 mladých talentů z ČR, Polska, Slovenska, Maďarska, Ukrajiny, Černé Hory nebo Vietnamu,“ upozorňuje náměstkyně Berdychová.

Na obnovu památkového fondu půjde 12,2 milionu korun, které si rozdělí 63 žadatelů. Mezi nimi je například město Hořice usilující o záchranu památkové chráněného koupaliště Dachova, které je nyní v havarijním stavu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Arnika: Ministryně Dostálová odmítla připomínky k věcnému záměru stavebního zákona

16:51 Arnika: Ministryně Dostálová odmítla připomínky k věcnému záměru stavebního zákona

K návrhu věcného záměru nového stavebního zákona se sešlo 1641 připomínek, z toho 1197 zásadních. Mi…