Na plenárním zasedání se diskutovalo o ochraně informátorů korupce

07.07.2016 19:00

Jak je možné, že si některé nadnárodní korporace zařídí takové podmínky, aby platily velmi nízké daně? Jsou naše základní práva na ochranu soukromí chráněna? To jsou některé z otázek, kterými se Parlament začal zabývat díky oznamovatelům, kteří vynesli interní údaje. Práce vyšetřovacích výborů zkoumajících pozadí afér Lux Leaks a Panama Papers je toho příkladem. Ačkoliv informátoři konají ve veřejném zájmu, často jim hrozí trestní stíhání. O jejich ochraně diskutovali europoslanci na plénu 6. července.

Na plenárním zasedání se diskutovalo o ochraně informátorů korupce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropský parlament

Proč pořebujeme oznamovatele

Evropský parlament kriticky sleduje jednání, která s úřady v USA vede Evropská komise o pravidlech pro předávání osobních údajů občanů EU přes Atlantik. Týká se to potenciálně i vašich dat na Facebooku nebo Googlu. Pozornost k tématu přivolal oznamovatel Edward Snowden, který zveřejnil informace o hromadném sledování elektronické komunikace ze strany Národní bezpečnostní agentury (NSA). Následně Evropský soudní dvůr zrušil platnost dohody „Safe Harbour“ regulující výměnu informací mezi EU a USA. Měla by ji nahradit nová úprava známá jako „Privacy Shield“.

Parlament také nedávno ustavil výbor Panama Papers, aby vyšetřoval daňové úniky a praní špinavých peněz. Nekalé daňové praktiky a agresivní daňové plánování v rámci EU zase vyšetřuje výbor TAX2. Jeho práci de facto odstartoval oznamovatel Antoine Deltour, který vynesl informace o zvláštních daňových rozhodnutích umožňujících velkým korporacím odvádět minimální daně.

Oznamovatelé mají v Parlamentu zastání

Poslanci vyzvali členské státy, aby Edwardu Snowdenovi poskytly ochranu z titulu ochrany lidských práv. Oznamovatel aktivit NSA je v USA obviněn ze špionáže a krádeže veřejného majetku. Mnozí poslanci podpořili druhého zmiňovaného oznamovatele Antoina Deltoura, který si za svůj odvážný krok zasloužil také cenu evropského občana 2015. Deltour byl před dvěma týdny v Lucembursku odsouzen za krádež k dvanácti měsícům podmíněně zatímco jeho novinářský „komplic“ byl osvobozen.

Lepší ochrana veřejného zájmu

Poslanci schválili v dubnu směrnici na ochranu obchodních tajemství. Měla by zabránit neoprávněnému získávání, použití a zveřejnění know-how evropských firem, ale přitom chránit novináře, zaměstnance a další, kdo ve veřejném zájmu vynesou citlivé informace. Podle kritiků – i v rámci Parlamentu – jsou ale tato opatření nedostatečná a je potřeba pracovat na specifické legislativě pro ochranu oznamovatelů. Obdobnou výzvu formuloval zvláštní výbor pro boj s organizovaným zločinem ve své zprávě z května 2013. Evropská komise ale požadavek na vytvoření souhrnného přístupu na ochranu oznamovatelů odmítla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: České památky se chystají na konec hlavní sezony a lákají na Hradozámecký advent

17:05 Národní památkový ústav: České památky se chystají na konec hlavní sezony a lákají na Hradozámecký advent

Památky ve správě Národního památkového ústavu přilákaly do konce září více než 4,6 milionu návštěvn…