Na sbírku pro Aleše Dennera přispělo také město Třebíč

16.08.2015 15:36

Devítiletý Aleš Denner z Třebíče trpí svalovou dystrofií. Tato nemoc je smrtelná, léčba pouze mírní příznaky choroby. Jedinou šancí jak Alešovi pomoci je aplikace kmenových buněk, která se provádí pouze v Izraeli na speciální klinice The Weizmann Medical Center. Třebíčské sdružení FOR JANE proto vypsalo veřejnou sbírku, na které se během necelých třech měsíců shromáždilo 900 000 Kč. Částkou 20 000 Kč přispělo také město Třebíč.

Na sbírku pro Aleše Dennera přispělo také město Třebíč
Foto: rep
Popisek: Třebíč
reklama

„Velmi si vážíme toho, že díky sdružení FOR JANE a také díky aplikaci EPP – Pomáhej pohybem od ČEZu se podařilo v tak krátké době dát dohromady potřebné peníze na zákrok. Jsme moc rádi, že se také zapojilo město Třebíč a velké díky patří všem dárcům,“ sdělila maminka nemocného Aleše Eva Dennerová s tím, že nyní probíhá platba za zákrok a do dvou týdnů Aleš s lékařským doprovodem odlétá do Izraele. Pro účinnost léčby je potřeba zákrok opakovat.            

„Alešovi moc držíme palce a jsme rádi, že jsme mohli jako město také přispět. Osobně si vážím toho, že máme u nás ve městě také sdružení FOR JANE. Pomáhají nejen lidem z Třebíče a okolí, ale po celé republice. Díky manželům Vostálovým se tak daří opravdu pomáhat potřebným,“ ocenil místostarosta Třebíče Pavel Pacal.

O svalové dystrofii

Docent Petr Vondráček, který Aleše léčí, spolupracuje s The Weizmann Medical Center v Tel Avivu v Izraeli, konkrétně s profesorem Shimonem Slavinem. Zatím je Tel Aviv jediné místo na světě, kde by mohlo dojít k aplikaci kmenových buněk, které by zastavili progresivní svalové dystrofie, popřípadě zmírnili průběh této nemoci. Svalová dystrofie neboli ubývání svalstva je genetická choroba. Tělo nemocného si neumí vyrobit bílkovinu dystrofin, bez níž svalstvo nemůže fungovat. A tak svaly ochabují, až přestanou fungovat úplně, a postižený, většinou ani ne plnoletý, umírá z důvodu selhání dýchacího svalstva. Příčinou choroby je vrozená mutace, tedy chybný zápis v genetickém kódu, který neumíme vyléčit. Svalová dystrofie je proto onemocnění smrtelné, léčba je pouze symptomatická, omezená na mírnění příznaků tak, aby nemocný prožil v rámci možností co nejdelší a nejkvalitnější život.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČNB: Pamětní stříbrná mince k 600. výročí vydání čtyř pražských artikulů

16:00 ČNB: Pamětní stříbrná mince k 600. výročí vydání čtyř pražských artikulů

Česká národní banka vydala pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 600. výročí vydání čtyř pra…