Na veletrhu Monumento v Salcburku bude NPÚ prezentovat méně známé oblasti památkové péče

26.01.2016 9:11

Materiál a emoce je téma letošního mezinárodního odborného veletrhu Monumento a salcburské Messezentrum očekává mezi 28. a 30. lednem až 180 vystavovatelů. Národní památkový ústav zde formou výstavy představí svůj koncept péče o industriální, moderní a venkovské památky a postupy a technologie užívané v této oblasti; kromě toho bude mít na veletrhu vlastní stánek s prezentací své činnosti včetně nabídky odborných publikací a časopisů.

Na veletrhu Monumento v Salcburku bude NPÚ prezentovat méně známé oblasti památkové péče
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Společně s památkáři a vědci z Rakouska, Německa, Švýcarska, Slovinska, Maďarska a dalších zemí zde budou vystavovat také soukromé firmy specializované na technologie užívané při péči o památky. Výstavu letos zaštiťuje ICOMOS a UNESCO a prezentace, diskuse a přednášky budou sloužit ke zlepšování vztahů mezi regiony, vědci a soukromou sférou. Ukážou, jak nám dobře zachované a prezentované materiální památky mohou zprostředkovat emocionální vztah k minulosti.

Odborníci z Národního památkového ústavu budou na veletrhu prezentovat výsledky své práce rovněž na přednáškách a odborných debatách. Na čtvrtečním slavnostním zahájení pronese proslov náměstek pro památkovou péči Martin Tomášek, Ph.D., jenž se zúčastní i páteční pódiové diskuse na téma budoucnost památkové péče (začátek v 17 hodin, hala 10). Ve čtvrtek ve 14.30 hodin vystoupí Ing. arch. Miloš Solař z odboru péče o památkový fond s příspěvkem o památkové péči a úspoře energií v Česku v rámci tématu Energieeffizientes Restaurieren in Europa (hala 10, místnost 1); záštitu poskytlo sdružení bavorských řemeslných komor a sdružení Restaurator im Handwerk.

V pátek v 15.30 hodin začíná přednáška ředitele NPÚ, ÚOP v Brně PhDr. Zdeňka Váchy o dějinách a specifikách péče o památky meziválečné moderní architektury, v sobotu rovněž v 15.30 hod. představí Alena Borovcová, Ph.D., z Metodického centra průmyslového dědictví v Ostravě činnost tohoto centra prezentací výsledků konkrétních výzkumných úkolů včetně příkladů obnovených technických památek; poté se bude promítat dokumentární film o renovaci a restauraci interiérů piaristického kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli.Celý program veletrhu je k dispozici na stránkách pořadatele http://www.monumento-salzburg.at/messekatalog.html.

Monumento Salzburg, čtvrtek 28. až sobota 30. ledna 2016. Otevřeno denně 10 až 18 hodin, vstupné 12 eur, kontakt a podrobné informace na http://www.monumento-salzburg.at/.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akademie věd ČR: Průlom ve studiu elektromechanického chování molekul

22:29 Akademie věd ČR: Průlom ve studiu elektromechanického chování molekul

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Fyzikálního ústavu AV ČR a Univerzity Palackého v…