Nadace ČEZ: Obce chystají nové aleje a parky. Výsadba se protáhne, ale nezruší

14.10.2020 11:48

Téměř tři čtvrtě milionu korun letos získaly obce z Moravskoslezského kraje od Nadace ČEZ na výsadbu stromů a keřů. V některých obcích se měly o sázení postarat školáci, jinde chystali i malé slavnosti, kde by si každá rodina zasadila svůj strom, v Orlové měli zasadit stromy zástupci partnerského města ze Slovenska.

Nadace ČEZ: Obce chystají nové aleje a parky. Výsadba se protáhne, ale nezruší
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ
reklama

Nic z toho teď kvůli platným opatřením nebude možné, starostové ale sázení rušit nechtějí. Někteří počítají s tím, že si rodiny vysadí své stromy postupně bez nutnosti uspořádat veřejnou akci, jiní svěří práce zahradnickým firmám.

Díky podpoře Nadace ČEZ už letos vysadili alej v Mostech u Jablunkova, na říjen a listopad se chystá sázení v Janovicích a Žabni na Frýdecko-Místecku, ve Štěpánkovicích na Opavsku a také v Příboře, Hlučíně, Orlové i v ostravském městském obvodu Nová Ves. Letos poslali energetici prostřednictvím své nadace do Moravskoslezského kraje na sázení stromů rekordních 731 706 korun.

Například v Janovicích chtěli uspořádat společné sázení stromů už v sobotu 17. října. Přihlásilo se asi 20 rodin, chystali se i dobrovolní hasiči a vyhlášené hospodyňky pomalu pekly buchty pro brigádníky. „Akci musíme přeložit na listopad. A pokud by se situace nezlepšila, přistoupili bychom k individuálnímu způsobu výsadby – stromy bychom přepravili na místo a rodiče s dětmi by si v průběhu dne přišli strom zasadit nezávisle na ostatních, aby nedocházelo k nežádoucímu shromažďování,“ vysvětli janovický radní Lukáš Plánička.

V Orlové vybrali k sázení duby, které mají zkrášlit cestu vedoucí mezi paneláky ke sportovními centru. „Původně jsme plánovali, že stromky bude sázet delegace z našeho nového partnerského města Námestovo, protože společné sázení stromů s přáteli z partnerských měst je už v Orlové pomalu tradicí a ze zkušenosti víme, že společná aktivita, jakou je třeba takové sázení, vytváří pozitivní vztahy mezi lidmi,“ vysvětlila místostarostka Orlové Naděžda Kubalová s tím, že teď hledají náhradní řešení.

Pro letošek Nadace ČEZ rozšířila okruh možných žadatelů a umožnila kromě dosavadní liniové výsadby (aleje, stromořadí, větrolamy) i sázení v parcích, sadech, veřejných zahradách a dalších přírodních lokalitách. Že šlo o krok správným směrem, dokazuje téměř dvojnásobný počet schválených žádostí oproti loňskému roku. 

Od letošního roku je Nadace ČEZ zapojená také v iniciativě Sázíme budoucnost, která chce během pěti let vysázet po celé České republice 10 milionů stromů. Ve spolupráci s Nadací Partnerství podporuje výsadbu výhradně původních dřevin, které jsou nejen lépe přizpůsobené na místní klimatické podmínky, ale navíc představují vítanou vzpruhu pro včely, čmeláky a další hmyz.

Stejný princip uplatňuje společnost ČEZ také v loni vyhlášeném závazku vlastními silami vysadit strom za každého zaměstnance v České republice. Již během podzimu 2019 dobrovolníci z řad zaměstnanců vlastnoručně zasadili na Vysočině, v Beskydech a ve Středočeském kraji 7 300 sazenic jedlí, buků a dalších původních dřevin. Letošní jarní sázení bohužel znemožnila pandemie covid-19, pokud to ale epidemiologická situace dovolí, na podzim opět energetici vyrazí do terénu. Cíle téměř 23 000 nových stromů by tak společnost mohla dosáhnout již příští rok.

Grant Stromy Nadace ČEZ pomáhá zkrášlovat českou krajinu již devět let. Za tu dobu podpořil 549 projektů v hodnotě bezmála 60 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strakonický pivovar vaří Letní speciál, poprvé z australského chmele

22:11 Strakonický pivovar vaří Letní speciál, poprvé z australského chmele

Sládek strakonického pivovaru Vlastimil Matej založil dnes první letošní várku speciálního piva s ná…