Nadace ČEZ: Odstartováno! O jarní grant Stromy lze zažádat do 28. února

06.02.2023 9:15 | Komerční článek

Ačkoliv proměnlivé počasí za okny někdy více připomíná jaro než zimu, vysazovat novou zeleň zatím nelze. Zažádat v rámci jarní výsadby zeleně o grant Stromy u Nadace ČEZ ovšem ano, a to až do 28. února 2023.

Nadace ČEZ: Odstartováno! O jarní grant Stromy lze zažádat do 28. února
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

 Žadatelé mohou využít až 150 tisíc korun na výsadbu stromů, alejí či obecních sadů, případně obnovu stávajících parků a podobně.

Zájem o grant Stromy je stále veliký. Obce ale i neziskové organizace či zájmové spolky mohou získat až 150 000 korun na výsadbu zeleně. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami. 

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30584 lidí

„Stromy nepatří jen do lesa, ale i do měst. Čím dál víc studií navíc dokazuje, že vedle zmírňování klimatických dopadů jsou pro lidi stromy důležité i z pohledu psychického zdraví, neboť snižují stres a napětí, navozují pocity štěstí a uklidňují. Proto nás velmi těší, že můžeme k návratu stromů i do zástavby pomáhat,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ. Jak dále připomněla, díky grantu Stromy bylo napříč Českou republikou již vysazeno více něž 113 000 různých druhů stromů a jiné zeleně, tedy okrasných keřů.

Nadace ČEZ je největší firemní nadací v České republice. Za 20 let své existence podpořila napříč regiony v průměru přes 750 projektů za více než 160 milionů korun ročně.  Nadační tým za celou dobu zpracoval 51 tisíc žádostí a správní rada nadace pak podpořila 13 764 projekty ve všech regionech České republiky. V rámci grantu Stromy  jich od roku 2011, kdy byl grantový program spuštěn vůbec poprvé, bylo podpořeno 670 za celkem 71 670 750 korun. Konkrétně ve Středočeském kraji byly díky podpoře Nadace ČEZ již zrealizováno 95 projektů za celkem 10 367 149 korun.

Výsadba stromů, případně i okrasných keřů obvykle probíhá formou veřejné akce pro celé rodiny bez rozdílu věku. Mnohdy také za asistence dětí z mateřinek a základních škol, čímž se nich posiluje povědomí o smysluplnosti zeleně ve volné přírodě i v městské zástavbě. „Samozřejmě, že společná výsadba rovněž upevňuje sousedské a komunitní vztahy. Zasazení mladého stromku je proto i symbolem naděje a darem příštím generacím, jimž budou už vzrostlé stromy k užitku. Věřím proto, že i letos podpoříme desítky projektů v rámci jarní a následně i podzimní výsadby,“ uzavírá Michaela Ziková s připomínkou, že kdo chce stihnout jarní výsadbu, musí podat žádost během letošního února. Další kolo grantu pak proběhne v létě, přičemž je přichystáno pro ty co zvažují až podzimní výsadbu.

Vloni ve Středočeském kraji  proběhla nová výsadba zeleně, ať v rámci jarního či podzimního sázení, hned v šesti lokalitách. V obci Hradištko (Praha-západ)  obnovili památkově chráněnou lipovou alej.  Předvánoční komunitní výsadba za účasti více než dvaceti dospělých obyvatel a jejich malých dětí přinesla „zelenou mikulášskou nadílku“ všem v obci Zalužany, a to v parku na návsi a u rybníčka Vrbičky. Důstojný je nyní i vstup na hřbitov v dalším Hradištku (okres Nymburk – Kersko), za jehož zdmi sní svůj věčný pábitelský sen spisovatel Bohumil Hrabal, přičemž cesta na hřbitov je součástí naučné stezky nesoucí jeho jméno. Nové stromořadí zakořeňuje i v Postřižíně a také pod Štěchovickou přehradou, a to díky zapsanému spolku jdeseven. Dolní Pojizeří, z.ú., pak stojí za výsadbou nové zeleně na Mladoboleslavsku v rámci projektu Děti svému okolí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: V Davli byl zahájen provoz nového veřejného přístaviště pro malá plavidla

13:21 Ředitelství vodních cest: V Davli byl zahájen provoz nového veřejného přístaviště pro malá plavidla

Ministr dopravy Martin Kupka, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, ředitel Ředitelství vodní…