Nadace ČEZ: V Žabni vysadili devět nových alejí s 449 stromy, obec se stává ovocnou zahradou

10.11.2020 22:11

Přesně 449 mladých stromků v devíti alejích, dlouhých dohromady kolem dvou kilometrů, vysadili v Žabni na Frýdecko-Místecku.

Nadace ČEZ: V Žabni vysadili devět nových alejí s 449 stromy, obec se stává ovocnou zahradou
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ
reklama

Cílem obce je rozdělit velké zemědělské pozemky, vrátit biodiverzitu do krajiny a vytvořit příjemné prostředí pro procházky obyvatel. Obec zaplatila za nové stromy 280 tisíc korun, více než polovinu nákladů jí uhradila Nadace ČEZ v rámci svého grantového programu Stromy. „Původně jsme plánovali, že se do sázení zapojí také občané, chystali jsme pro ně i odborný workshop. Nakonec jsme museli v souvislosti s aktuální koronavirovou situací vše nechat na odborné firmě a přednášku jsme přesunuli na příští rok,“ vysvětlil starosta Žabně David Hejneš.

Na doporučení odborníků se rozhodli osázet všechny nově vzniklé aleje ovocnými stromy, hlavně starými odrůdami švestek (Durancie) a jabloní (Jadernička moravská), které doplňuje několik sazenic slivoní (Jojo), hrušní, višní a třešní. „Zaměřili jsme se hlavně na původní polní neboli mezní cesty, které kdysi vytyčovaly meze a rozdělovaly jednotlivé zemědělské pozemky. Zemědělské plochy u nás byly zbytečně velké a proto jsme s radními usilovali o jejich rozdělení,“ dodal starosta David Hejneš. Cílem Žabně je zvýšit biodiverzitu krajiny v okolí obce a zároveň vytvořit podmínky pro nové vycházkové i cyklistické trasy.

Nadace ČEZ dosud podpořila téměř 60 miliony korun na 550 projektů, zaměřených na výsadbu zeleně, obyvatelé měst a obcí díky tomu zasadili zhruba 100 000 stromů či keřů. Jeden strom za svůj život odebere z atmosféry přibližně jednu tunu CO2. Slouží rovněž jako přirozený kryt a zdroj potravy pro drobné živočichy, větrolam nebo protihluková stěna.

„Jsme rádi, že lidé i nyní pamatují na životní prostředí ve svých obcích. Žabeňský koncept návratu k takzvaným mezním cestám se mi líbí, stejně jako snaha obce o rozšíření možností na výlety a procházky," řekla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

V Moravskoslezském kraji letos Nadace ČEZ podpořila sázení stromů také v Orlové, Mostech u Jablunkova, Hlučíně, Štěpánkovicích, Janovicích, Příboře a ostravské Nové Vsi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM prodal tři pozemky v pražské Hostivaři za 37,5 milionu korun

22:54 ÚZSVM prodal tři pozemky v pražské Hostivaři za 37,5 milionu korun

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Praze prodal společnosti Hostivař a.s. tři pozemk…