Nadace ČEZ opět otevírá grant Stromy

13.01.2023 17:56 | Komerční článek

Prvního února opět startuje oblíbený grantový program Nadace ČEZ – Stromy. Žadatelé mohou využít až 150 tisíc korun na výsadbu stromů, alejí či obecních sadů. Žádosti o finanční příspěvek v grantu Stromy přijímá Nadace ČEZ od 1. do 28. února 2023.

Nadace ČEZ opět otevírá grant Stromy
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

Zájem o grant Stromy je stále veliký. Obce ale i neziskové organizace či zájmové spolky mohou získat až 150 000 korun na výsadbu zeleně. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami. 

Anketa

Koho nejvíc chcete ve 2. kole volby prezidenta?

hlasovalo: 33861 lidí

A trochu statistiky: V Královéhradeckém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 38 projektů částkou téměř 4 miliony korun. V loňském roce dostal grant 1 žadatel.

V Pardubickém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 23 projektů částkou přes 2 a půl milionu korun. V loňském roce grant dostaly 4 žádosti.

V Kraji Vysočina  to pak bylo od roku od roku 2011 dokonce 66 projektů s částkou téměř 5,8 milionu korun. V loňském roce stromy sázeli na 12 místech.

„Stromy nepatří jen do lesa, ale i do měst. Čím dál víc studií navíc dokazuje, že vedle zmírňování klimatických dopadů jsou pro lidi stromy důležité i z pohledu psychického zdraví: snižují stres a napětí, navozují pocity štěstí a uklidňují. Proto nás velmi těší, že můžeme k návratu stromů i do zástavby pomáhat,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Díky Nadaci ČEZ bylo vysazeno už přes 113 000 stromů a jiné zeleně. Kdo chce stihnout jarní výsadbu, musí podat žádost během letošního února, další kolo grantu pak proběhne v létě.

Na východě Čech mají nové stromořadí například:

V zámeckém areálu v Opočně dobrovolníci vysadili tradiční odrůdy ovocných stromů. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ částkou 27 tisíc korun. Do zámeckého areálu se vrátí staré regionální odrůdy ovocných stromů a znovu vytvoří ovocnou štěpnici. Byly zde vysazeny staré a krajové odrůdy jabloní a hrušní a to takové, které jsou nejen zajímavé z hlediska genofondu, estetického i praktického hlediska pro včelaře a samozřejmě budou mít dobré ovoce.

V Biskupicích zpříjemní cestu k vlaku a dále k mlýnu nově vysazená alej mladých stromků. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ částkou 150 tisíc korun. Jestliže půjdete z Biskupic u Jevíčka cestou k vlakové zastávce a dále k mlýnu, kde vzniká biocentrum s velkým rybníkem, oborou s jeleny a bohatou faunou, otevře se před vámi pohled na nově vysazenou alej. Mladé stromky – 28 líp srdčitých a 12 švestek má za funkci chránit krajinu před povětrnostními vlivy a plnit funkci větrolamu. Lokalita slouží i k procházkám místních obyvatel, kteří jistě ocení příjemný stín a krásné stromořadí a sladké plody švestek.

Hned ve třech lokalitách v obci Jaroslav mají nové stromy. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ částkou 142 a půl tisíce korun. V obci byly vysazeny stromy  a keře na třech stanovištích v severní části obce. Hosmanův kopec, který byl bez dřevin se dočkal výsadby listnatých stromů. Cílem je založit zahradu u odpočinkového místa se studnou a posezením, které vznikne po zbouraném hospodářském stavení. Podél přístupové cesty vznikne lipové stromořadí. Na druhé straně podél cesty na Fidrhelův kopec byl vysazen červenolistý buk, který vizuálně ukončuje celý prostor.

Nadace ČEZ je největší firemní nadací v České republice. Za posledních 20 let podpořila napříč regiony v průměru přes 750 projektů za více než 160 milionů korun ročně. Některá grantová řízení Nadace ČEZ jsou časově omezená a potřeba si tedy ohlídat termín podání žádosti. Granty Podpora regionů a Oranžové hřiště probíhají celoročně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa eviduje dva miliony daňových přiznání, čas na elektronické podání je do druhého května

19:15 Finanční správa eviduje dva miliony daňových přiznání, čas na elektronické podání je do druhého května

Finanční správa připomíná termín pro elektronické podání přiznání k dani z příjmů, který v letošním …