Nadace ČEZ přispěla českým neziskovkám na profesní rozvoj částkou pět milionů korun

10.06.2021 17:56

Zájem o grant trojnásobně překročil kapacitu

Nadace ČEZ přispěla českým neziskovkám na profesní rozvoj částkou pět milionů korun
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

České neziskové organizace se nadechují po epidemii covid a mají chuť zlepšovat své služby a vědomosti a schopnosti svých zaměstnanců. Grantový program Nadace ČEZ Neziskovky 2021 jim nabízí pomocnou ruku: v jarním kole podpořil 60 organizací z celé České republiky, kterým přispěje na profesní rozvoj 4,99 miliony korun.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
84%
hlasovalo: 16063 lidí

Zájem o grant opět předčil očekávání, přihlásil se trojnásobný počet žadatelů. V Královéhradeckém kraji byly podpořeny čtyři organizace celkovou částkou přes 300 tisíc korun a v Pardubickém kraji také 4 neziskové organizace celkovou částkou téměř 240 tisíc korun.

Seznámit se s nejnovějšími trendy v práci s osobami, které zažily domácí násilí, rozšířit kapacitu poradny pro lidi s psychickými problémy a depresemi, nebo naučit se oslovovat potenciální sponzory z řad firem a snížit tak závislost na dotacích. To jsou jen střípky z šedesátky projektů, které letos uspěly v grantu Neziskovky 2021. Grant zaměřený na rozvoj, zvýšení kvality a profesionalizaci neziskových organizací zaměřených na sociální oblast zavedla Nadace ČEZ loni na podzim. Umožňuje organizacím soustředit se i na sebe a své zaměstnance: osvojit si nové dovednosti, zlepšit se v těch stávajících, odborně se posunout.

„Když obracíte každou korunu, je těžké přesunout část financí z péče o klienty na svůj rozvoj. Všichni ale chceme, aby se o naše staré, nemocné, tělesně či duševně handicapované příbuzné a kamarády starali kvalifikovaní, dobře motivovaní a proti vyhoření odolní pracovníci znalí nejnovějších trendů. Proto jsme zaměřili grant neziskovky právě tímto směrem. Z obrovské pozitivní odezvy usuzujeme, že jsme trefili hřebík na hlavičku,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji byly podpořeny čtyři organizace celkovou částkou přes 300 tisíc korun. Hradecké centrum pro osoby se sluchovým postižením za 47 tisíc korun zmodernizovalo své Hradecké centrum. Sdružení Neratov částku 100 tisíc korun použilo na rozvoj sociálních služeb. Diakonie ve Vrchlabí částku 85 tisíc korun použila na pomoc potřebným a Diakonii v Jaroměři pomohlo 70 tisíc korun na její rozvoj a provoz.

Pardubický kraj

Pardubickém kraji byly podpořeny 4 neziskové organizace celkovou částkou téměř 240 tisíc korun. Centrum J. J. Pestalozziho dostalo 50 tisíc korun na svůj provoz. Lůžkové a sociální centrum pro seniory v Chrudimi 45 tisíc korun použilo na zkvalitnění služeb a vzdělávání pracovníků, Domov pro seniory ve Vysokém Mýtě 73 tisíc korun použil na rozšíření služeb pro seniory a Křižovatka – handicap centrum v Pardubicích částku 70 tisíc korun investovalo do školení a vzdělávání.

V letošním grantovém řízení Nadace ČEZ podpořila 60 neziskových organizací celkovou částkou 4 997 653 korun. Nejvíce podpořených žadatelů (12) pochází z Moravskoslezského kraje. Stejně jako loni na podzim zájem předčil očekávání, během čtyř týdnů se přihlásilo 180 organizací, s žádostí tedy uspěla každá třetí.

„Epidemie covid-19 byla pro právě pro oblast sociální péče extrémně náročná: senioři, dlouhodobě nemocní a fyzicky nebo duševně handicapovaní patřili mezi nejohroženější skupiny, což znamenalo jejich dlouhodobou izolaci. Pracovníci sociálních služeb si doslova sáhli na dno. Máme radost, že díky našemu grantu budou moci udělat něco pro sebe,“ doplňuje Eva Mayerová, manažerka Nadace ČEZ.

Grant Neziskovky je zaměřený na hospice, stacionáře, azylové domy, denní centra, poradny nebo terapeutické dílny, zkrátka organizace působící v oblasti přímé sociální péče. Získat mohou až 200 000 korun, na její čerpání pak mají jeden rok. Peníze jsou určeny na rozvoj a zvyšování kvality poskytovaných služeb, zlepšení kvality péče o zaměstnance, profesionalizaci organizací a jejich zviditelnění mezi potenciálními klienty nebo donátory. Nadace ČEZ také jako jedna z mála přispívá neziskovým organizacím na úhradu běžných provozních nákladů. Pro tyto žádosti je ale určeno grantové řízení Podpora regionů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Deset nových přírodních památek a jejich ochranná pásma

14:29 Jihomoravský kraj: Deset nových přírodních památek a jejich ochranná pásma

Hlavním cílem procesu je u nově navržených chráněných území zavedení územní ochrany pro dané lokalit…