Národní archiv vystavuje originální dokumenty z doby Karla IV.

30.10.2016 12:17

Národní archiv se připojil k oslavám 700. výročí narození Karla IV. výstavou s názvem „Archiv České koruny. Listinný poklad Karla IV.“. Od 28. 10. 2016 do 31. 10. 2016 si veřejnost může zdarma prohlédnout originální listiny z doby Karla IV. Většina z vystavených dokumentů dosud nebyla veřejnosti nikdy představena.

Národní archiv vystavuje originální dokumenty z doby Karla IV.
Foto: prague.eu
Popisek: Socha Karla IV. na pražském Křižovnickém náměstí
reklama

Při vernisáži připomněl výjimečnost a cennost archiválií náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, práva, archivnictví a správních agend Petr Mlsna: „Výstava je komorní, ale velmi důležitá s ohledem na dokumenty, které pochází z produkce doby Karla IV. Jsou to listiny, které podtrhují význam Karla IV. jako státníka upevňujícího vliv římského krále a pochopitelně i upevňující vliv českých králů. Výjimečná je především listina z 1. září 1347, která uděluje právo pražským arcibiskupům korunovat českého krále a prakticky potvrzuje suverenitu zemí České koruny. Návazně na to, 2. září 1347, se nechal Karel IV. korunovat pražským arcibiskupem Arnoštem z Pardubic na českého krále.“

Návštěvníci výstavy mají jedinečnou možnost prohlédnout si v originálech širší výběr z nejzávažnějších státoprávních listin Karla IV., zajišťujících postavení českého státu v Evropě, zvláště pak ve vztahu ke Svaté říši římské. Vystaveny jsou klíčové dokumenty státnické, politické i diplomatické činnosti Karla IV. jako českého a římského krále a od roku 1355 římského císaře.

Eskorta Policie ČR přivezla již včera do Národního archivu na Chodovci nejcennější archiválie – Karlovu listinu z 1. září 1347 se zlatou pečetí, jíž uděluje pražským arcibiskupům právo pomazat a korunovat české krále, další listinu ze 7. dubna 1348, v níž Karel potvrzuje privilegia udělená českým králům římskými králi a císaři, a také listinu z 9. října 1355, opět se zlatou pečetí, jíž vtělil slezská vévodství, Budyšínsko a Zhořelecko k českému státu – České koruně. Vystaveny jsou i Karlovy smlouvy s francouzským, polským a uherským králem, s rakouskými a bavorskými vévody, k vidění je i listina se soupisem pokladu Svaté říše římské (s relikviemi Kristova utrpení a říšskými korunovačními klenoty), předaného Karlovi IV. dne 12. 3. 1350.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky podepsal šest zákonů

20:32 Hrad: Prezident republiky podepsal šest zákonů

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pátek dne 30. října 2020 těchto šest zákonů: