Národní divadlo: Sametová simulace

6. 11. 2019 9:01

Sametová simulace je koprodukční divadelně-výstavní projekt u příležitosti 30. výročí sametové revoluce, jehož hlavními iniciátory jsou Činohra Národního divadla a VOSTO5. Uměleckého vedení divadelní části projektu se ujal režisér Jiří Havelka ze skupiny VOSTO5, šéfdramaturgyně Činohry ND Marta Ljubková a producent VOSTO5 Petr Prokop. Výstavní projekty Boj o klíčky a Slavíme!!! a interaktivní instalaci Sametové arkády připravuje Činohra ND pod ideovou supervizí režiséra Jana Friče.

Národní divadlo: Sametová simulace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Národního divadla
reklama

„Simulací nechceme pouze vtáhnout diváka do určité konkrétní situace skutečně všemi smysly. Nejde nám pouze o imerzivní divadelní zážitek, nýbrž o simulaci komplexní lidsko-občanské situace, tedy situace, kdy člověk není ponořen do estetické hry, ale také do etického dilematu. Simulaci chápeme jako ideální prostředek, který nezdivadelňuje určitý názor, ideu nebo téma, ale vytváří fikční časoprostor, ve kterém si názor, ideu nebo téma musí extrahovat divák sám. V jistém smyslu chápeme divadelní simulaci jako krajní variantu divácké spoluúčasti, jako zrovnoprávnění pojmu divák – herec, případně občan – performer,“ říká o projektu jeden z jeho autorů, Jiří Havelka.

A. SAMETOVÁ SIMULACE

Inscenační projekt, který vzniká v koprodukci Činohry Národního divadla, VOSTO5, 8lidí, Národního muzea a Divadla Archa. Bude mít tři části, kopírující průběh tehdejších událostí na třech úrovních (demonstrace, parlament, jednání oficiální moci a opozice), a proběhne od 26.  listopadu do 1. prosince 2019.

1. Sametová simulace: Tribuna

Zažijte demonstraci na Letné v listopadu 89!

Prostorová zážitková instalace s projekcemi a zvukem, simulující pocity účastníků na největších revolučních demonstracích v listopadu 1989 na Letenské pláni. Zatím nikdy se od té doby nestalo, aby stotisícový dav spontánně a v takové míře reagoval na dění na tribuně a vytvářel živý dialog s řečníky. Přijďte tyto momenty okusit a zjistit, zda by vás situace také strhla k reakci. Je vůbec možné po třiceti letech takové pocity vyvolat? Instalaci doplní dílny a grafické workshopy ve foyer divadla spolu s dalšími aktivitami, srovnávajícími listopadový étos se současností, a pokusí se najít rozdíly mezi demonstracemi sametové revoluce a těmi dnešními.

Tvůrčí tým: Ondřej Cihlář, Martin Tvrdý, Jan Brejcha a Mikoláš Zika
Místo: Divadlo Archa – v rámci festivalu Akcent
Čas: 26. a 27. listopadu 2019 od 15:00 do 21:00 (začátek každou celou hodinu)

2. Sametová simulace: Federál

Zažijte revoluci z pohledu poslance!

Federál vychází z dobových zápisů schůzí Federálního shromáždění od událostí kolem 17. listopadu až po volbu nového prezidenta. Půjde o tvar na pomezí divadla a performance. Herci budou rozptýleni mezi diváky, a schůzi tedy budou vytvářet všichni společně už svou přítomností. Divák si nemůže být jistý, kdo vedle něj sedí, zda je to přísedící, nebo zda zamíří k pultíku a přednese svou řeč. Unikátnost projektu spočívá mimo jiné v tom, že se celé představení odehrává na původním „místě činu“.

Tvůrčí tým: 8lidí, Michal Cáb, Vendula a Jan Tomšů
Místo: Nová budova Národního muzea
Čas: 27. a 29. listopadu 2019 v 19:30

3. Sametová simulace: Kabinet

Zažijte jednání Václava Havla s komunistickou mocí!

Scénické čtení s inscenačními rysy vychází z dokumentárních materiálů. Vladimír Hanzel, tajemník Václava Havla, nahrál a přepsal deset jednání, která probíhala od 26. listopadu do 9. prosince 1989 mezi představiteli vládnoucí komunistické moci a právě vzniknuvším Občanským fórem. Záznamy, které de facto mají podobu divadelní hry, ukazují, kudy se (veřejnosti uzavřená) jednání ubírala, prozrazují taktiku tehdejšího předsedy vlády Ladislava Adamce, mapují nástup Mariána Čalfy, ale především dokazují nezpochybnitelnou roli Václava Havla, který byl během jednání čím dál jistější a který svou dějinnou úlohu bravurně zvládl. Na jedné straně zasednou herci a zaměstnanci Národního divadla – na druhé straně opozici budou představovat herci a umělci z nezávislých divadel. Několikahodinový projekt se bude nacházet kdesi mezi inscenací, instalací a happeningem.

Tvůrčí tým: Jiří Havelka (režie), Marta Ljubková, Petr Prokop (dramaturgie), Martin Černý (scéna), Andrea Králová (kostýmy)
Místo: Nová scéna Národního divadla
Čas: 30. listopadu a 1. prosince 2019 v 17:00

B. Interaktivní instalace

Sametové arkády

Tvůrčí tým: Jan Frič, Hza Bažant, Marta Ljubková, Nina Jacques, Lukáš Franěk a Matyáš Řezníček
Místo: Nová scéna Národního divadla, historická budova ND, Stavovské divadlo
Čas: od 29. října 2019 do ledna 2020

Herní automaty. Arkádové automaty. Bojovat proti zlu, bavit se, žít – to vše je možné jedině směnou za peníze. Boj za revoluci. Do budov Národního divadla umístíme funkční arkádové automaty na téma revoluce 1989, na kterých budou mít návštěvníci možnost si zahrát. Jaké je být kladným hrdinou? Jaké je organizovat revoluci? Václav Havel jako postavička v počítačové hře? Zhmotněný paradox ideálů versus byznys a planá zábava.

C. Výstavy

Boj o klíčky (Národní divadlo a revoluce 1989)

Autor: Petr Blažek
Místo: nám. Václava Havla
Čas: od 14. října do 29. listopadu 2019

Šestadvacet panelů dokumentujících listopadové události v Národním divadle – fotografie z demonstrací, dobové dokumenty – střet malých, soukromých osudů a velkých, veřejných dějin. Vernisáž se uskutečnila 14. října v prostorách Nové scény. V rámci vernisáže proběhlo scénické čtení hry Petra Erbese Tři smrti Martina Šmída v režii Ondřeje Štefaňáka. Čtení bude uvedeno i 17. listopadu 2019 v 17:30, v horním foyer na Nové scéně.

Slavíme!!!

Autoři: Jan Frič, Marta Ljubková
Místo: Cafe NONA (Nová scéna)
Čas: od 17. listopadu do prosince 2019

Dvanáct panelů s fotografickými a listinnými materiály z archivu ND, které se vztahují k oslavám výročí 17. listopadu v ND v uplynulých 29 letech.

Celý projekt byl prostřednictvím Národního divadla přímo podpořen účelovými prostředky Ministerstva kultury ČR a zařazen do oficiálních aktivit MK k tomuto výročí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa pokračuje v kontrolách převodních cen

15:16 Finanční správa pokračuje v kontrolách převodních cen

Finanční správa mezi roky 2014-2019 provedla 2182 kontrol, zaměřených na převodní ceny mezi spojeným…