Národní divadlo: Zažijte kouzlo Vánoc. Louskáček – Vánoční příběh live

18.12.2020 17:27

Pohádky k Vánocům patří stejně jako umění a vzájemné sdílení prožitků. Balet Národního divadla a Česká televize proto připravily neobyčejný dárek: 21. prosince ve 20 hodin na programu ČT art bude odvysílán přímý přenos baletu Louskáček – Vánoční příběh.

Národní divadlo: Zažijte kouzlo Vánoc. Louskáček – Vánoční příběh live
Foto: Národní divadlo
Popisek: Národní divadlo
reklama

Tanečníci sice „naživo“ vystoupí před prázdným hledištěm Národního divadla, ale s vědomím, že krása a poselství tohoto Čajkovského baletu překročí hranice jeviště a umožní divákům zažít opravdové vánoční kouzlo…

Balet ND bude tento přímý přenos paralelně streamovat na svém oficiálním YouTube kanále: Balet Národního divadla / Czech National Ballet

Záznam události pak bude možné zhlédnout také v iVysílání České televize a na oficiálním YouTube kanále Baletu ND až do 27. 12. 2020.

„Jsme velmi rádi, že přinášíme tento virtuální dárek divákům, kteří tak během vánočního času mohou s námi zažít toto magické dobrodružství. I když je nám samozřejmě líto, že naši umělci (tanečníci, hudebníci) nemohou své umění sdílet s diváky během živých vystoupení. Vše dobré a šťastný nový rok 2021,“ říká umělecký ředitel Baletu Národního divadla Filip Barankiewicz.

„Krásná hudba a magický příběh dojímá už bezmála sto třicet let a pro mnoho rodin je návštěva Louskáčka ve vyprodaném Národním divadle každý rok okolo Vánoc vytouženým snem. Proto mě moc těší, že letos jim ho pomůžeme splnit alespoň takto, zprostředkovaně, naživo. Vánoce na ČT art jsou nabité kvalitním uměním, ale Louskáček z naší první baletní scény bude patřit určitě k vrcholům jeho sváteční nabídky,“ říká výkonný ředitel kulturní stanice České televize Tomáš Motl.

Louskáček – Vánoční příběh v choreografii Youriho Vàmose již šestnáct let neodmyslitelně patří k vánoční divadelní tradici Národního divadla. Do srdcí diváků se zapsal nejen pohádkovou atmosférou, ale i důrazem na hluboké lidské příběhy, v nichž dobro vítězí nad zlem. Vždyť kdo by nechtěl aspoň jednou zažít, že sen se stane skutečností a splní se i to nejtajnější přání? 

Verze maďarského choreografa Youriho Vàmose spojuje originální libreto baletu vycházející z Louskáčka a myšího krále E. T. A. Hoffmanna s povídkou Vánoční koleda Charlese Dickense. Tato kombinace dovoluje hodnověrně vyprávět rámcový děj o napraveném lakomci a podivínovi Scroogeovi a umožňuje tanečně ztvárnit základní dějové prvky původního Čajkovského baletu. Nechme se tedy odvést Vílou Vánoc do snového světa pohádek a dětí, v němž se Louskáček může stát Klářiným vysněným princem.

Společný dárek Baletu Národního divadla a České televize je navíc symbolickým vyjádřením toho, že dávat radost je smysluplné a důležité ve šťastných i těžkých dobách.

LOUSKÁČEK – Vánoční příběh
Hudba: Petr Iljič Čajkovskij
Libreto: Youri Vàmos podle Ch. Dickense a E. T. A. Hoffmanna
Choreografie: Youri Vàmos
Scéna a kostýmy: Michael Scott
Světla: Klaus Gärditz
Dirigent: Václav Zahradník
Tančí: Balet Národního divadla
Hraje: Orchestr Národního divadla

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Pět rysů dostalo v Beskydech telemetrický obojek

22:45 Zoo Ostrava: Pět rysů dostalo v Beskydech telemetrický obojek

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně odchytili za jediný rok v centrální části Moravskoslezských Besk…