Národní hřebčín Kladruby nad Labem: Významné ocenění od dánské královny

17.5.2022 7:38 odp. | Tisková zpráva

Ve čtvrtek 5. května 2022 dánská královna Margareta II. v Kodani osobně převzala starokladrubského bělouše Rudolfo Raggiera V-54, který byl v loňském roce z Národního hřebčína Kladruby nad Labem prodán do dánských královských stájí.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem: Významné ocenění od dánské královny
Foto: ArchivNárodní hřebčín Kladruby nad Labem
Popisek: Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Slavnosti, která se konala k 50. výročí usednutí královny na trůn, byl také osobně přítomen velvyslanec ČR v Kodani Radek Pech, ředitel hřebčína Jiří Machek a šlechtitelka a zároveň manažerka prodeje koní do královských stájí Zuzana Šancová. 

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35355 lidí

Účastníci této slavnosti neobdivovali pouze předvedeného koně, ale také měli možnost shlédnout 10minutový film o starokladrubských koních a jejich domovském hřebčíně namluvený v dánštině, který byl národním hřebčínem pořízen speciálně pro tuto příležitost.

Před touto slavností byl řediteli Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jiřímu Machkovi předán řád Dannebrog, rytíř Dánského království, který mu byl udělen dánskou královnou. V prostorách královských stájí mu jej slavnostně předal Lord Chamberlain Kim Kristensen. Jiří Machek k tomu dodal: „Toto ocenění není určeno pouze mé osobě, ale celému Národnímu hřebčínu Kladruby nad Labem a všem, kteří o něj pečují. Jsem rád, že jsem za něj mohl královně osobně poděkovat, protože během akce jsme dostali příležitost s královnou na několik minut pohovořit u jednoho stolu.“

Národní hřebčín je dvorním dodavatelem kočárových starokladrubských koní do královských stájí v Kodani od roku 1994. V tomto roce bylo díky tehdejšímu řediteli hřebčína, mimochodem rovněž držiteli řádu Dannebrog, Dr. Norbertu Zálišovi prodáno do Dánska první šestispřeží. Za téměř třicetileté období spolupráce bylo královskému dvoru v Dánsku dodáno celkem 32 starokladrubských běloušů. Jejich přísný výběr je prováděn na základě pravidelných návštěv královského podkoního a jeho kolegů.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem je státní příspěvkovou organizací ministerstva zemědělství. Je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a zároveň domovem nejstaršího původního českého plemene koní – koně starokladrubského. Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem je od roku 2019 zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Nejbližší velkou akcí národního hřebčína je Den starokladrubského koně, který se v Kladrubech nad Labem koná v sobotu 28. května 2022.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Autoklub ČR: Od července povinně nové systémy bezpečnosti v autech

17:17 Autoklub ČR: Od července povinně nové systémy bezpečnosti v autech

Evropskou legislativou se zavádí nové požadavky na vybavení automobilů systémy bezpečnosti. Vozidla …