Národní knihovna: Cenu Rudolfa Medka obdrží Jan Adamec a Alexej Kelin

19.09.2022 9:15 | Tisková zpráva

Slovanská knihovna a spolek Ruská tradice udělí v úterý 20. září 2022 Cenu Rudolfa Medka, vyjadřující uznání badatelům, kteří se zabývají problematikou dějin střední a východní Evropy. Laureáty pro rok 2022 jsou historik Jan Adamec a publicista Alexej Kelin.

Národní knihovna: Cenu Rudolfa Medka obdrží Jan Adamec a Alexej Kelin
Foto: Národní knihovna
Popisek: Národní knihovna - Křižovnická ulice

 

Cenu Rudolfa Medka udělují Slovanská knihovna, odbor Národní knihovny ČR, a spolek Ruská tradice. Zřízena byla roku 2008 s cílem ocenit osobnosti z oblasti vědy a kultury bez ohledu na jejich profesní zaměření, kteří se zabývají česko-ruskými (resp. československo-sovětskými) vztahy ve 20. století a jejich vývojem. Pozornost je věnována tématům, jako například činnost československé legie v Rusku, protinacistický odboj, moderní dějiny Podkarpatské Rusi, či podpora demokracie ve střední a východní Evropě.

Ocenění nese ve svém názvu jméno českého básníka, prozaika, dramatika, vojáka a čelného představitele prvního československého odboje Rudolfa Medka (1890–1940). Ten působil v československé legii v Rusku, odkud čerpal náměty ke své literární tvorbě. Cena Rudolfa Medka byla zřízena pod osobní záštitou Medkova syna Ivana a po jeho smrti v roce 2010 znamená její předávání příležitost připomínat si též odkaz jeho života a díla.

V roce 2022 Cenu Rudolfa Medka obdrží Jan Adamec, historik a politolog, který se zaměřuje na kvalifikovanou popularizaci nejrůznějších historických témat spojených se studenou válkou a moderními dějinami střední a východní Evropy. Výbor jeho textů, uveřejňovaných především v týdeníku Respekt a v odborných přílohách Lidových novin s názvem Od Principa k Trumpovi: texty k historickým výročím 2002– 2018 (2020) získal letos ocenění knižního veletrhu a literárním festivalu Svět knihy v kategorii Světové dějiny.

Druhým oceněným je elektroinženýr, publicista a komentátor Alexej Kelin. Cenu získává především za zápal, s nímž se věnuje uchování historického a kulturního odkazu demokratické části ruské emigrace po roce 1917, a dále za příkladné občanské angažmá v diskusích o vývoji moderního a soudobého Ruska a východní Evropy. V nich zastává důsledně demokratické postoje odkrývající pravou podstatu ruského režimu. Pan Kelin se dlouhodobě angažuje v otázkách ruských krajanů. Je členem autorského kolektivu, který pod vedením Andreje B. Zubova připravil dvousvazkové Dějiny Ruska. 20. století (2009, česky 2014).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

K prezidentské volbě

Nejste jejím zastáncem a vadí vám, že jeden senátor nebo poslanec může podpořit více kandidátů. A co to, že jejich podpis má několikanásobně větší váhu než hlas lidí? Když už přímá volba, neměli by všichni sbírat podpisy stejně tedy od lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa: Informace k základním změnám v institutu paušální daně s účinností od 1. ledna 2023

7:33 Finanční správa: Informace k základním změnám v institutu paušální daně s účinností od 1. ledna 2023

S účinností od 1. ledna 2023 dochází k některým zásadním změnám v institutu paušální daně, který byl…