Národní knihovna: Ománská princezna si prohlédla korán z roku 844 i dopisy W. A. Mozarta

27.04.2018 12:45

První dáma Sultanátu Omán, její výsost princezna Mona Fahad Al-Said, navštívila Národní knihovnu České republiky. Návštěva se konala na žádost samotné princezny, která projevila zájem navštívit zdejší pracoviště rukopisů a starých tisků.

Národní knihovna: Ománská princezna si prohlédla korán z roku 844 i dopisy W. A. Mozarta
Foto: Národní knihovna
Popisek: Národní knihovna - Křižovnická ulice

„Disponujeme sbírkou arabských rukopisů, což je oblast, ve které bychom rádi navázali spolupráci. Tyto fondy jsou takzvaně nepopsány. Máme je ve sbírce, ale nevíme, co v nich konkrétně je a nemáme příslušné odborníky, kteří by je dokázali přečíst a dát do historického kontextu. Jen pro představu uvedu, že ten nejstarší je z roku 844 našeho letopočtu, jedná se o korán,“ vysvětluje ředitelka odboru historických a hudebních fondů Miroslava Hejnová, která provázela princeznu Monu po celou dobu její návštěvy.

Další rukopis, který její výsost zaujal, byl ze 14. století, ve kterém je vyobrazena jedna z nejstarších map světa. Poté byl vzácné delegaci z Ománu představen proces a způsob digitalizace vzácných historických fondů, který má svá specifika a probíhá za přísných bezpečnostních podmínek. „Pokud budeme mít k této arabské sbírce potřebná data, nebudeme váhat s digitalizací. Tyto digitalizáty bychom samozřejmě ománské straně poskytli,“ dodává Miroslava Hejnová.

Princezna Mona je známá svým obdivem ke skladateli W. A. Mozartovi, proto ji v Národní knihovně čekala prohlídka originálů jeho korespondence s otcem Leopoldem a jedné skladby. Princezna Mona v tu chvíli neskrývala nadšení.

V Barokním knihovním sále Klementina, mimochodem vyhlášeným za nejkrásnější knihovnu světa, našla princezna Mona na jednom z historických glóbů Omán. „Na tomto exponátu není ještě vyobrazena Austrálie, ale Omán ano, to princeznu velmi potěšilo,“ vzpomíná Hejnová a dodává: „Její výsost princezna Mona působila velmi příjemně a sympaticky, řekla bych až neformálně. Nevyzařovala z ní žádná odměřenost. Bylo to velmi milé setkání.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: Letecké muzeum Kbely zahájilo v sobotu už 56. sezonu

16:08 Ministerstvo obrany: Letecké muzeum Kbely zahájilo v sobotu už 56. sezonu

Zástupy návštěvníků přilákalo zahájení 56. sezony v Leteckém muzeu Kbely. Několik desítek jich čekal…