Národní knihovna: Unikátní Lipnická bible také v Praze

09.08.2021 12:09

Vzácná Lipnická bible, zapůjčená z Muzea Bible v americkém Washingtonu, bude k vidění v Zrcadlové kapli Klementina. Výstava „Lipnická bible 1421–2021: Štít víry do neklidné doby“ představí i další středověké kodexy z fondů Národní knihovny.

Národní knihovna: Unikátní Lipnická bible také v Praze
Foto: Národní knihovna
Popisek: Národní knihovna - Křižovnická ulice

Letos uplynulo přesně 600 let od vzniku takzvané Lipnické bible. U příležitosti kulatého výročí bude tento pozoruhodný středověký rukopis výjimečně vystaven také v Národní knihovně ČR. Latinsky psaná Lipnická bible patří mezi nákladnější pozdně středověké kodexy a je tichým svědkem neklidných časů husitských válek. S největší pravděpodobností alespoň zčásti vznikala na hradě Lipnici nad Sázavou, který byl tehdy v držení jednoho z nejmocnějších mužů Českého království, Čeňka z Vartemberka.

Další osudy rukopisu, které ho zavedly za hranice českých zemí, jsou obestřeny tajemstvím. Lipnická bible se opět objevuje až ve 20. století, kdy se ocitla v majetku různých západoevropských sběratelů. Nakonec se na počátku 21. století dostala do sbírek Muzea Bible (Museum of the Bible) v americkém Washingtonu, D. C. Nyní se díky výročí jejího vzniku naskytla unikátní příležitost si tuto středověkou památku prohlédnout na českém území.

Během letních měsíců je Lipnická bible k vidění v samotném místě vzniku, na hradě v Lipnici nad Sázavou, a od 1. do 15. září bude vystavena v Zrcadlové kapli pražského Klementina. A nebude zde prezentována sama! Národní knihovna ČR má ve svých rozsáhlých historických fondech i Sbírku středověkých rukopisů z doby české reformace, zapsanou do světového registru Paměť světa UNESCO, a další dobové biblické a teologické rukopisy.

Anketa

Kolik dle vás existuje pohlaví?

98%
hlasovalo: 18731 lidí

Lipnická bible, která svému majiteli zjevně sloužila jako opora v tehdejší náboženské polemice, tak bude v pražském Klementinu představena spolu s dalšími čtyřmi biblickými kodexy z husitského období. Výstava návštěvníkům přiblíží nejen to, jak vznikaly středověké knihy od samotného napsání, přes vytváření výzdoby až po jejich vazbu, ale také jak byly tehdejší biblické a teologické rukopisy v pozdně středověkých Čechách užívány.

Výstavu „Lipnická bible 1421–2021: Štít víry do neklidné doby“ připravil mnohočlenný badatelský tým pod vedením Lucie Doležalové a Karla Pacovského z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Jako výsledek nejnovějšího výzkumu byla vydána i kolektivní monografie věnovaná Lipnické bibli a kontextu jejího vzniku (Lipnická bible. Štít víry v neklidných časech pozdního středověku, edd. Lucie Doležalová – Karel Pacovský, Okrouhlice 2021).

Lipnická bible 1421–2021: Štít víry do neklidné doby
Datum konání výstavy: 1. 9. - 15. 9. 2021
Čas: 10 - 18 hodin
Místo: Zrcadlová kaple, Národní knihovna ČR, Klementinum 190, Praha 1

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Znojmo navyšuje kapacitu očkovaní na své maximum

13:29 Nemocnice Znojmo navyšuje kapacitu očkovaní na své maximum

V tuto chvíli čeká ve virtuální frontě na očkování v Nemocnici Znojmo přes 3000 registrovaných zájem…