Národní muzeum nabízí čtenářům první vydání amerických vzpomínek na Antonína Dvořáka

16.01.2017 13:16

V lednu přichází na pulty knihkupectví kniha Nejraději mne tituloval indiánem. Americké vzpomínky na Antonína Dvořáka, která vyšla zároveň v anglické jazykové mutaci pod názvem Three Years with the Maestro. An American remembers Antonín Dvořák. Autorkami edice jsou kurátorky Muzea Antonína Dvořáka Kateřina Nová a Veronika Vejvodová. Oba tituly vydalo Národní muzeum jako výsledek interního vědeckého grantu a vědecko-výzkumné činnosti.

Národní muzeum nabízí čtenářům první vydání amerických vzpomínek na Antonína Dvořáka
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum
reklama

Publikace přináší vůbec poprvé unikátní vzpomínky Dvořákova amerického přítele Josefa Jana Kovaříka (1870–1951) na Dvořákův pobyt v Americe. Vzpomínky jsou formulovány jako dopisy dvořákovskému životopisci Otakaru Šourkovi (1883–1956), který Kovaříka písemně kontaktoval během práce na třetím svazku své monografie o Dvořákovi. Kovařík Dvořáka doprovázel v Americe během skladatelova působení na Národní konzervatoři hudby v New Yorku v letech 1892–1895. Byl Dvořákovým druhem, průvodcem neznámým městem a neznámou zemí, ale také asistentem, který měl za úkol pořídit první opis skladatelovy Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“. Kovařík byl v Americe takřka členem Dvořákovy rodiny. Pro Dvořáka byl Kovařík „indian“ nebo „indianek“, ať už ve významu láskyplném nebo v rozčilení.

Kniha obsahuje korespondenci Šourka a Kovaříka z let 1927–1950 doplněnou bohatým poznámkovým aparátem, který zařazuje události a osoby zmiňované v textu do souvislostí, v některých případech koriguje Kovaříkovy či Šourkovy omyly. Kromě samotných dopisů obsahuje publikace odbornou studii o J. J. Kovaříkovi, medailonky hlavních osobností, vydavatelskou zprávu, rejstříky, barevnou obrazovou přílohu a seznam pramenů a literatury. Kniha přináší zcela nový a čtenářsky velmi vděčný pohled na známého skladatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad pro ochranu osobních údajů slaví 20 let

22:19 Úřad pro ochranu osobních údajů slaví 20 let

Již 20 let chrání ÚOOÚ osobní data občanů ČR. Přesně 1. června 2000 byl totiž zřízen jako nezávislý …