Národní muzeum v Praze získalo od ÚZSVM cylindrový baryton

29.01.2016 14:49 | Zprávy

Národní muzeum v Praze získalo od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových historický žesťový nástroj, cylindrový baryton neboli „eufonium cylindrové“. Jedná se o hudební nástroj vyrobený před více než 70 lety společností V. F. Červený & Sons Hradec Králové.

Národní muzeum v Praze získalo od ÚZSVM cylindrový baryton
Foto: ÚZSVM
Popisek: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových

Hudební nástroj byl zajištěn v rámci trestního řízení jako věc zřejmě získaná trestným činem. Vzhledem k tomu, že nepatřilo odsouzeným ani nikomu z poškozených a policii se nepodařilo vypátrat jeho vlastníka, připadlo eufonium na základě usnesení Okresního soudu v Mladé Boleslavi státu zastupovanému ÚZSVM. Ten nástroj bezúplatně předal Národnímu muzeu.

Eufonium (baryton cylindrový) je dechový žesťový nástroj s kónickým vrtáním. Své jméno nástroj odvozuje z řeckého slova euphonos, což znamená libozvučný. Společnost, která eufonium vyrobila, patřila mezi známé světové výrobce žesťových nástrojů. Ve 40. letech 19. století ji založil Václav František Červený z Dubče, dědeček známého českého kabaretiéra Jiřího Červeného. Po roce 1948 byla továrna Červený začleněna do státního podniku AMATI Kraslice, jednoho z největších světových výrobců dechových nástrojů, která pod značkou V. F. Červený vyrábí žesťové nástroje dodnes.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

AI

Umělá inteligence je na jednu stranu dobrá věc, ale nemyslíte, že je i dost nebezpečná? Řeší někdo, jak zabránit tomu, aby o nás neshromažďovala zejména osobní data, která pak půjde zneužít? Děkuji za odpověď. Klára

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Příští stanice? Vesmír!

22:08 Ministerstvo dopravy: Příští stanice? Vesmír!

Výstava o českých kosmických ambicích dorazila na pražské hlavní nádraží.