Národní muzeum výjimečně zapůjčilo jeden ze svých nejvzácnějších předmětů – výlitek mozkovny neandertálce

2. 12. 2016 17:10

Energetický regulační úřad (ERÚ) od roku 2015 nově vydává cenová rozhodnutí na Depozitář antropologického oddělení Národního muzea opustil jeden z nejvýznamnějších a nejvzácnějších sbírkových předmětů světového významu – travertinový výlitek mozkovny neandertálského člověka. Za přísných bezpečnostních opatření byl tento světový unikát převezen do Brna.

Národní muzeum výjimečně zapůjčilo jeden ze svých nejvzácnějších předmětů – výlitek mozkovny neandertálce
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Výlitek, běžně uchovávaný v trezoru, je zcela mimořádně zapůjčen na výstavu v Moravském zemském muzeu. Po rekonstrukci Historické budovy Národního muzea se výlitek stane stěžejním předmětem nových archeologických expozic.

Více o tomto vzácném exponátu a dalších TOP předmětech Národního muzea najdete ve videích a článcích na portálu Muzeum 3000.

Výlitek mozkovny neandertálského člověka patří mezi vzácné sbírkové předměty, stejně jako například hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic, které Národní muzeum zapůjčuje zcela výjimečně. V případě tohoto předmětu jde o mimořádný počin, neboť Národní muzeum opustil poprvé. Moravské zemské muzeum je jednou ze sesterských institucí Národního muzea a v roce 2017 si připomíná významné výročí 200 let od svého založení. Výlitek mozkovny bude na výstavě v brněnském Paláci Athropos vytaven do 31. prosince 2017.

Dalšího vystavení se tento unikátní předmět dočká až po rekonstrukci Historické budovy Národního muzea. Stane se významnou součástí archeologické expozice s názvem „První lidé a jejich předchůdci“, která bude tematicky navazovat na přírodovědeckou expozici „Velké příběhy evoluce“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MZV: Náměstek Tlapa přijal novou velvyslankyni Indie

22:17 MZV: Náměstek Tlapa přijal novou velvyslankyni Indie

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal 20. července 2018 velvyslankyni Indie paní N…