Národní muzeum vystaví typografické skvosty italského tiskaře Bodoniho

11.02.2025 7:00 | Tisková zpráva

Národní muzeum otevírá v pátek 7. února 2025 v Historické budově výstavu s názvem Typograf G. Bodoni. Unikátní tisky ze sbírek Knihovny Národního muzea představí život a dílo Giambattisty Bodoniho, jednoho z nejvýznamnějších typografů a písmařů v dějinách.

Národní muzeum vystaví typografické skvosty italského tiskaře Bodoniho
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Giambattista Bodoni (1740–1813), tiskař církve, vévodů i císaře pocházející z tiskařské rodiny, založil v Parmě královskou tiskárnu a později i vlastní soukromou dílnu, z níž vycházela typograficky skvostná díla. Výstava představuje Bodoniho cestu k typografické dokonalosti, od jeho raných let v otcově tiskárně přes práci pro Kongregaci pro šíření víry v Římě až po jeho úspěchy v Parmě. Návštěvníci se seznámí s Bodoniho revolučním stylem, který se vyznačuje výrazným kontrastem tenkých a silných tahů písma a důrazem na harmonii mezi textem a volným prostorem.

Bodoniho vrcholná a stylově nejčistší díla opouštěla lis jeho soukromé tiskárny především v prvním desetiletí její existence. V 90. letech 18. století vydává s finanční podporou španělského diplomata Josého Nicoláse de Azara velké edice Horatia, Vergilia a souborné vydání básníků Catulla, Tibulla a Propertia. Podobně reprezentativní byly rovněž foliové tisky Tassova Osvobozeného Jeruzaléma a Kempenského O následování Krista.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NSC Harrachov: Žalující strany naprosto paralyzovaly činnost centra

11:27 NSC Harrachov: Žalující strany naprosto paralyzovaly činnost centra

Vyjádření Víta Háčka, starosty a ředitele NSC Harrachov, k pozastavení stavby můstku