Národní památkový ústav: Bývalý zámek Metternichů je mimořádně zpřístupněn

05.07.2018 16:42

V Plasích je teď mimořádně zpřístupněna další památka ve správě Národního památkového ústavu, a to prostřednictvím výstavy s názvem METTER(M)NICH „...člověk by chtěl obnovit jen zašlou slávu, kterou může jen tušit…“

Národní památkový ústav: Bývalý zámek Metternichů je mimořádně zpřístupněn
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

Klášter v Plasích vás zve na výstavu o střetu světů evropské diplomacie a klášterní zbožnosti v bývalé opatské rezidenci a pozdějším knížecím zámku. Výstava, která vznikla v rámci tematického roku Národního památkového ústavu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii, ukazuje osudy šlechtické rodiny Metternichů a jejich plaského sídla. Návštěvníci mají zároveň unikátní možnost zažít prostor bývalé prelatury před jeho památkovou obnovou a poznat, jakým způsobem bude interiér a samotná památka obnovována.

Výstava upozorňuje mimo jiné na fakt, že budovu bývalé opatské rezidence a pozdějšího metternichovského zámku čeká náročná památková obnova, která vyvrcholí zpřístupněním nové prohlídkové trasy a návštěvnického centra v roce 2023. Plánovaná prohlídková trasa bude věnována právě šlechtické rodině Metternichů, především pak manželskému páru Richardu a Pavlíně Metternichovým, kteří začali plaský zámek ve 2. pol. 19. století intenzivně obývat. Město Plasy a jeho obyvatelé se tehdy dostali do intenzivního kontaktu s vysokou aristokracií a s jejich zájmy i vkusem. Tento transfer životního stylu a vkusu je sledován i zmiňovanou výstavou Metter(m)nich.

Cílem výstavy je rovněž dovyprávění příběhu šlechtické rodiny Metternichů a vybavení jejich interiérů do současnosti s akcentem na osudné roky 1945 a 1948. Výstava zároveň nechává nahlédnout pod pokličku památkové praxe přípravy nové prohlídkové trasy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechTrade prodlužuje služby zdarma

18:47 CzechTrade prodlužuje služby zdarma

Česká agentura na podporu obchodu (CzechTrade) prodlužuje poskytování služeb zdarma. „Reagujeme na d…