Národní památkový ústav: Čeští odborníci na obnovu památek předvedli svoji práci v Rakousku

01.06.2019 20:28 | Zprávy

Nahlížet pod ruce rakouským památkářům mohli návštěvníci dne otevřených dveří kartouzy Mauerbach nedaleko Vídně. Tradiční tesařskou práci zde předvedli také čeští mistři – účastníci památkových kurzů NPÚ.

Národní památkový ústav:  Čeští odborníci na obnovu památek předvedli svoji práci v Rakousku
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

V ukázkových dílnách v interiéru i exteriéru kláštera v Mauerbachu se po celý víkend pálilo vápno a keramika, vyráběly cihly, kulo železo nebo opravovala historická okna a vitráže. Cílem bylo veřejnosti přiblížit práci památkových specialistů a ukázat technologie užívané při opravě památek. Lektoři a frekventanti Kurzů památkové obnovy Národního památkového ústavu vyráběli na této akci dřevěný model barokního záklopového stropu a lektoři Luděk Dvořák a René Caran navíc vysvětlovali návštěvníkům dne otevřených dveří postup při ručním opracování nebo tradiční povrchové úpravě dřeva.

Jak je důležité vracet se při obnově památek k ověřeným postupům vysvětloval Hannes Weisenbach, památkový technolog specializující se na architekturu s dvacetiletou praxí v oboru: „Zkuste si vzít nové boty na svoji první túru do hor! Měli bychom si přestat myslet, že nové je lepší. Dnešní komická záruční doba zboží i prací je v rozporu s faktem existence staletých a fungujících věcí. Musíme se vracet k udržitelným technologiím, opravovat pomalými malými kroky, ale pořád.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Jan Lipavský byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Proč myslíte, že by USA při snaze vyjednat mír, což se jí teda zatím absolutně nedaří, měla být povinna to řešit i s EU, která se v případě uzavření míru ukázala ještě víc neschopná než USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa: Paušální daň 2026 - novinky, termíny a doporučení pro OSVČ

19:15 Finanční správa: Paušální daň 2026 - novinky, termíny a doporučení pro OSVČ

Finanční správa ČR informuje osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) o změnách v paušálním režimu pr…