Národní památkový ústav: Historické město roku - Jevíčko, nebo Ústí nad Orlicí?

04.01.2019 17:02

Titul Historické město roku je již tradičně od roku 1994 udělován vítězi Ceny za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). Za Pardubický kraj se přihlásila města Jevíčko a Ústí nad Orlicí.

Národní památkový ústav: Historické město roku - Jevíčko, nebo Ústí nad Orlicí?
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

V krajském kole, které proběhne 22. ledna 2018, se rozhodne, které z těchto měst postoupí do kola celostátního. Vítěz krajského kola obdrží odměnu 100 000 korun a pamětní list. Hodnotící komise bude složena ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Svazu historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích a Krajského úřadu Pardubického kraje.

O Cenu se za Pardubický kraj ucházejí tato města:

  • Jevíčko (přihláška ZDE)
  • Ústí nad Orlicí (přihláška ZDE)

V celostátním kole, které proběhne nejpozději v březnu, se rozhodne o vítězi, který se po letošní rok bude moci pyšnit titulem Historické město roku. Čeká jej také finanční odměna ve výši 1 000 000 korun, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců. Slavnostní vyhlášení bude následovat v dubnu.

Cena je udělována pravidelně od roku 1994 a města v Pardubickém kraji ji v minulosti obdržela již třikrát. Hned v prvním roce konání získaly titul Svitavy, v roce 2000 pak Litomyšl a naposledy v roce 2013 Chrudim.

Soutěž o cenu za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón je pořádána třemi institucemi – Ministerstvem kultury ČR, Ministerstvem pro místní rozvoj a Svazem historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Kompletní přihlášky účastníků jsou k nahlédnutí na webu Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM zajistil likvidaci padělků

22:54 ÚZSVM zajistil likvidaci padělků

ÚZSVM ve Žďáru nad Sázavou zajistil likvidaci padělků oděvů, obuvi, hraček a dalších věcí, zabraných…