Národní památkový ústav: Hotely jako výkladní skříň architektury 20. století

21.01.2022 14:21 | Tisková zpráva

Těsně před koncem roku spatřila světlo světa první publikace, startující novou řadu knih, zaměřených na architekturu 20. století.

Národní památkový ústav: Hotely jako výkladní skříň architektury 20. století
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Jednotlivé svazky budou zpracovávat samostatné stavební typy, zaměří se na jejich vývoj, proměny i jednotící prvky v období od přelomu 19. a 20. století až po rok 1989. Téma hotelů nebylo pro pilotní díl vybráno náhodou, stavby pro dočasné ubytování v daném období raketově získaly na popularitě a zásadně tak ovlivnily vizuální stránku i urbanistické hodnoty mnoha míst.

Hotely a jejich předchůdci od pradávna provázejí lidstvo na cestách, ať už je jejich účel jakýkoliv. Z architektonického hlediska jde mnohdy o nejvýznamnější stavby, které se co do velkorysosti řadí hned za sakrální objekty. Jejich tvůrci mohli realizovat odvážné myšlenky, a to i v dobách nesvobody, kdy jiná zadání podléhala přísné normalizaci a ekonomickým hlediskům. V průběhu 20. století prošla hotelová architektura řadou změn, které sledovaly vývoj stavebních stylů i vývoj vnitřního hotelového uspořádání.

„Na hotelech můžeme sledovat vývoj stavebních slohů, nároků na komfort ubytovacích kapacit či poskytované služby. Ale nejen to – hotely nám dovolují sledovat vývoj cestování, kvalitu a dostupnost jednotlivých druhů dopravy, změny vyvolané překotným civilizačním vývojem. A v neposlední řadě jde o jedno z mála architektonických zadání, které v 2. polovině 20. století alespoň na první pohled neovlivnila typizace a prefabrikace,“ upřesňuje editor a spoluautor publikace, Petr Svoboda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Dukovany

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. Jak to vidíte vy? Řeší se vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOOÚ: Stáž expertů z Německa a Nizozemska

16:12 ÚOOÚ: Stáž expertů z Německa a Nizozemska

Úřad pro ochranu osobních údajů přivítal na téměř třítýdenní stáž kolegy z Německa a Nizozemska.