Národní památkový ústav: Nedělní vichřice zasáhla také památkové objekty

02.11.2017 17:30

Silný vítr, který se v neděli přehnal Českou republikou, zasáhl i řadu památek. Nejvíce postihl objekty v Karlovarském, Ústeckém, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji. Národní památkový ústav odhaduje napáchané škody předběžně na 4,5 milionu korun. Částka se ale bude pravděpodobně ještě zvyšovat.

Národní památkový ústav: Nedělní vichřice zasáhla také památkové objekty
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Správci památek byli o blížící se vichřici dopředu informováni, proto byly mnohé hrady a zámky v neděli z bezpečnostních důvodů uzavřeny a prohlídky a akce předem zrušeny. Památky, které přesto otevřely, musely v několika případech kvůli nepříznivému počasí své prohlídky ukončit předčasně.

Na řadě památkových budov odlétly střešní tašky, hlášeny jsou i rozbité okenní tabulky, některé památky se potýkaly s výpadky proudu. Třísettisícovou škodu zaznamenaly Libochovice či Krásný dvůr, kde vichřice poničila nedávno zrestaurovaný a veřejnosti otevřený novogotický templ. V Praze vítr poničil střechu územního odborného pracoviště v ulici Na Perštýně, kde je škoda asi 250 tisíc korun.

Spadané stromy a větve přerušily provoz mnoha zámeckých parků a zahrad, které zůstávají i nadále nepřístupné. Půlmilionová škoda je hlášena z Veltrus, kde kromě škod na budovách a oplocení padlo v zámeckém parku 72 stromů. Na Sychrově popadané stromy poničily historický litinový plot a škoda je tam přibližně půl milionu korun. Spadlé stromy zkomplikovaly provoz také na hradě Pernštejn, ve Slatiňanech či na Lemberku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM zajistil likvidaci padělků

22:54 ÚZSVM zajistil likvidaci padělků

ÚZSVM ve Žďáru nad Sázavou zajistil likvidaci padělků oděvů, obuvi, hraček a dalších věcí, zabraných…