Národní památkový ústav: Nedělní vichřice zasáhla také památkové objekty

02.11.2017 17:30

Silný vítr, který se v neděli přehnal Českou republikou, zasáhl i řadu památek. Nejvíce postihl objekty v Karlovarském, Ústeckém, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji. Národní památkový ústav odhaduje napáchané škody předběžně na 4,5 milionu korun. Částka se ale bude pravděpodobně ještě zvyšovat.

Národní památkový ústav: Nedělní vichřice zasáhla také památkové objekty
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Správci památek byli o blížící se vichřici dopředu informováni, proto byly mnohé hrady a zámky v neděli z bezpečnostních důvodů uzavřeny a prohlídky a akce předem zrušeny. Památky, které přesto otevřely, musely v několika případech kvůli nepříznivému počasí své prohlídky ukončit předčasně.

Na řadě památkových budov odlétly střešní tašky, hlášeny jsou i rozbité okenní tabulky, některé památky se potýkaly s výpadky proudu. Třísettisícovou škodu zaznamenaly Libochovice či Krásný dvůr, kde vichřice poničila nedávno zrestaurovaný a veřejnosti otevřený novogotický templ. V Praze vítr poničil střechu územního odborného pracoviště v ulici Na Perštýně, kde je škoda asi 250 tisíc korun.

Spadané stromy a větve přerušily provoz mnoha zámeckých parků a zahrad, které zůstávají i nadále nepřístupné. Půlmilionová škoda je hlášena z Veltrus, kde kromě škod na budovách a oplocení padlo v zámeckém parku 72 stromů. Na Sychrově popadané stromy poničily historický litinový plot a škoda je tam přibližně půl milionu korun. Spadlé stromy zkomplikovaly provoz také na hradě Pernštejn, ve Slatiňanech či na Lemberku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asociace malých a středních podniků a živnostníků vyzývá vládu, aby konečně pomohla podnikatelům postiženým předvánočním lockdownem

15:13 Asociace malých a středních podniků a živnostníků vyzývá vládu, aby konečně pomohla podnikatelům postiženým předvánočním lockdownem

Tisíce drobných podnikatelů a živnostníků před koncem loňského roku tvrdě zasáhl zákaz adventních a …