Národní památkový ústav: Památky ožijí v netradičním čase - Hradozámecká noc 2021

28.7.2021 7:35 odp.

Hradozámecká noc v letošním roce proběhne v novém termínu, v noci ze soboty 31. července na neděli 1. srpna. Hlavním centrem dění bude hrad Pernštejn, který v rámci oslav připomene dobu osvícenské šlechty. Pestrý program v netradičním čase si připravila řada dalších památek.

Národní památkový ústav: Památky ožijí v netradičním čase - Hradozámecká noc 2021
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

JIHOČESKÝ KRAJ

Zámek Červená Lhota
Program Hradozámecké noci se na Červené Lhotě zaměří na působení šlechtického rodu Slavatů, který stojí za radikální barokní přestavbou zámku v 17. století. Jejím pozůstatkem je štuková a malířská výzdoba stropu někdejšího Slavatovského sálu. Stavební proměnu zámku přiblíží od 19:00 hodin přednáška Slavatové, vladaři domu hradeckého a Červená Lhota, kterou doprovodí dobová hudba. S obnovou výzdoby sálu zájemce seznámí komentovaná prohlídka s restaurátorkami, která začíná od 20:30 hodin. V průběhu večera, od 21:00 do 22:30, budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si zámek bez průvodce.

Zámek Hluboká
Letošní Hradozámecká noc na Hluboké bude vonět benzínem a přiblíží dobu, kdy se na zámku proháněly první automobily. Během kostýmovaných a kastelánských prohlídek se dozvíte, jaké automobily si Schwarzenbergové kupovali, jací byli řidiči a jaké dopravní přestupky spáchali. Na nádvoří se budete moci pokochat veterány, mezi nimiž najdete i značky, které Schwarzenbergové vlastnili. Veteráni na nádvoří dorazí v 18: 00 hodin. Přednáška ředitele Severočeského muzea v Liberci Jiřího Křížka Vás seznámí se vztahem šlechty k automobilismu obecně. Začíná od 19:00 hodin. Kostýmované prohlídky reprezentačních pokojů budou probíhat od 18:00 do 22:00 hodin, kastelánská prohlídka soukromými pokoji posledních Schwarzenbergů startuje v 21:00 hodin. Vstupné na prohlídky je jednotné. Za kostýmovanou prohlídku zaplatí návštěvník 210 Kč, za kastelánskou 150 Kč. Vstup na nádvoří a přednášku je zdarma.

Zámek Kratochvíle
„Nevšední noc bude na zámku Kratochvíle zahájena koncertem renesanční vokální hudby souboru „Dyškanti“ v Horním sále renesanční vily, nebo v zámecké zahradě. Následovat bude volná prohlídka renesančních interiérů vily s večerním nasvětlením a procházka zahradou iluminovanou zahradními svícemi“, láká k návštěvě kastelán Vojtěch Troup. Po celý večer bude umožněna prohlídka zámeckého kostela Narození Panny Marie s živou hudbou flétnového souboru „Harmonie“. V zahradním pavilónu Markéta si návštěvníci budou moci prohlédnout výstavu výtvarného díla držitele „Ceny Český lev“ Ondřeje Maška. Večer na Kratochvíli zpříjemní i posezení v zahradní kavárně a cukrárně. Zámek bude přístupný od 20:00 do 22:30 hodin. Základní vstupné je 220 Kč.

Hrad Landštejn
Pokochat se výhledem na Českou Kanadu umožní noční výstup na věž hradu Landštejn. Areál, nasvícení loučemi a svíčkami, bude návštěvníkům otevřen k volné prohlídce od 20:00 do 22:30 hodin. Základní vstupné je 100 Kč.

Hrad Nové Hrady
Program Hradozámecké noci na Nových Hradech se ponese v duchu osvícenství. „Noční prohlídky s průvodci v historických kostýmech přenesou návštěvníky do roku 1787, kdy byl majitelem novohradského panství Jan Nepomuk Buquoy. Ten hýří osvíceneckými reformami, pro které jeho personál nemá valné pochopení. Navíc se má v Nových Hradech zastavit samotný Mozart při své cestě do Prahy“, prozrazuje téma prohlídek kastelán Jan Smolík. Prohlídky se konají od 19:00 do 22:00 hodin. Jednotné vstupné je 140 Kč.

Hrad Rožmberk
V mimořádné atmosféře večerního hradu nabídneme hudební vystoupení a přednášky na nádvoří hradu. K dispozici bude možnost drobného občerstvení. Od 19:00 do 21:00 hodin budou probíhat večerní prohlídky hradu a věže Jakobínky.

PLZEŇSKÝ KRAJ

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 18373 lidí

Zámek Červené Poříčí
Tři unikátní prohlídky provedou návštěvníky Červeného Poříčí potemnělou zámeckou budovou, kterou rozzáří hra barevných světel přenosných lamp. Komentované prohlídky odcházejí ve 21, 21.30 a 22 hodin. Základní vstupné je 150 Kč, snížené vstupné pro seniory a mladé do 24 let je 120 Kč, děti zaplatí 80 Kč.

Klášter Kladruby
Tradičně jako každý rok připravil klášter Kladruby program ve spolupráci s hvězdárnou v Plzni. Návštěvníci se mohou těšit na pozorování Slunce hvězdářskými dalekohledy od 18:30 hodin. Program bude pokračovat v prostorách tzv. latinské školy přednáškou Lumíra Honzíka na zajímavé astronomické téma. Po setmění a při jasné obloze proběhne pozorování noční oblohy s výkladem odborníků z hvězdárny v Plzni. Vstup je zdarma.

Zámek Kozel
Návštěvníky zámku Kozel provede výstavou „AERONAUTICA – Létající stroje Leonarda da Vinci“ samotný Leonardo. „Spolu s ním návštěvníci absolvují část cesty do Francie, kterou génius podnikl před 505 lety na pozvání svého velkého obdivovatele, francouzského krále Františka I. Po všech útrapách da Vinci možná vyjeví i některá svá tajemství“, prozrazuje děj kostýmovaných prohlídek kastelán Jan Polívka. Prohlídky se konají od 18:00 do 21:00 hodin. Jednotné vstupné je 150 Kč.

Zámek Manětín
Program letošní Hradozámecké noci na zámku Manětín potěší zejména nimrody a milovníky myslivosti. Zaměří se totiž na lovecké kratochvíle na manětínském panství od 19. století až po současnost. „Ve zdejší zahradě se odehraje nevšední zámecký hon, kdy hlavním úlovkem nebude jelen sika, chovaný na manětínském panství od roku 1897, ale zajímavé obrazy ze života myslivosti a loveckých kratochvílí“, upřesňuje Renata Steidlová ze správy zámku. Speciální kostýmované prohlídky, které budou probíhat od 19:00 do 23:00 hodin, doplní hudební doprovod.

Hrad Rabí
V letošním roce zve správa hradu Rabí na loutkovou inscenaci „Krvavý román“, která je adaptací legendárního románu Josefa Váchala. Hrát se bude v hradní konírně a představení začíná ve 20:30 hodin. Romantickým duším nabízí i procházku zšeřelým hradem, který bude osvětlen svíčkami. Na noční prohlídky můžete vyrazit od 19:00 do 23:00 hodin.

Hrad Švihov
Na hradě Švihov si návštěvníci budou během Hradozámecké noci připomínat nejznámější popravu českých dějin, ke které došlo v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Tu připomene večerní open air promítání nového dvoudílného dokumentu Staroměstská poprava 1621. „O přestávce mezi první částí nazvanou Exekuce a druhou částí s názvem Pátrání návštěvníci potkají vzácné hosty večera - kata Jana Mydláře, Kryštofa Haranta, Kašpara Kaplíře a Jana Jesenia“, říká kastelán Lukáš Bojčuk. Promítání doplní vystoupení šermdivadla Clatonia z Klatov a skupiny historického šermu Zlatý grál z Tachova. Na úplný závěr programu je připraveno půlnoční překvapení. Základní vstupné činí 100 Kč, snížené 80 Kč.

Tachovský zámek
Na tachovském zámku se zájemci vydají za tajemstvím Windischgrätzů. Setkají se s nejznámějšími postavami knížecího rodu, který na téměř 150 let svázal svoje dějiny s tachovským panstvím, a odhalí celou řadu tajemství. Večerní komentované prohlídky zámeckého okruhu začínají v 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 a 23:00 hodin. Jednotné vstupné je 100 Kč.

Hrad Velhartice
Na hradě Velhartice se opět po roce zalesknou Štíty stříbrného lva. Tradiční akce se tentokrát protáhne i do nočních hodin. „Pro návštěvníky bude připraven pestrý a atraktivní program, který umožní dětem i dospělým nahlédnou a zažít každodenní život na hradě ve 14. století. Skupina living history Via Bohemia jim opět ukáže a nechá je vyzkoušet autentické repliky středověkého vybavení. Připraveno bude vojenské ležení v areálu hradu s dobovým vybavením šlechtických stanů. Na horním nádvoří bude fungovat středověká kuchyně. Návštěvníci se budou moci vyzkoušet ruční mletí obilí i střelbu. K vidění bude výroba luků a štítů, včetně jejich dekorování vaječnou temperou. Chybět nebudou ani populárně-naučné přednášky o jídle, pití a výchově dětí ve středověku. Velkou novinkou budou jezdci na koních, kteří předvedou své jezdecké umění a výcvik koní pro rytíře, i večerní prohlídky zšeřelým hradem za svitu loučí od 20:00 do 22:00 hodin. Základní vstupné je 200 Kč, snížené 160 Kč, vstupné pro děti 100 Kč.

KRAJ VYSOČINA

Hrad Roštejn
Večerní program na hradě Roštejn osloví zejména rodiny s dětmi. Prohlídky se zaměří na zábavné poznávání přírody s možností vytvořit si výtvarné dílo v herně „U zvídavé lišky“. Prohlídky budou doplněny o autorské čtení z knihy Bajky a pohádky Vysočiny. Volně přístupná bude i hradní kaple sv. Eustacha.

Kostel sv. Víta v Zahrádce
Hradozámecká noc v kostele Zahrádce nabídne do 18:00 do 22:00 hodin speciální kostýmované prohlídky, fireshow, dílny a workshopy.

Kompletní program Hradozámecké noci ZDE

Další víkendové tipy:

Přestože se zámek Dačice do Hradozámecké noci nezapojí večerním programem, během dne nabídne svým návštěvníkům mimořádné prohlídky zámeckého sklepení. Komentovaná prohlídka se zaměří na velmi zajímavé podzemní prostory, ve kterých je k vidění technické zázemí celého zámku, například kotel ústředního topení z roku 1909.

Zámek v Jindřichově Hradci láká v neděli 1. srpna rodiny s dětmi na premiérové prohlídky Jindřichův Hradec očima černínských dětí. Malí návštěvníci ve věku od 3 do 8 let v doprovodu rodičů si budou moci prohlédnout jedno z dochovaných šlechtických apartmá zámku s jídelnou, ložnicí rodičů, ale také s učebnou a dětským pokojem situovaným do doby 1. poloviny 19. století. Vyprávění o životě malých šlechticů na jindřichohradeckém zámku doplní i ukázky dobových hraček, ale třeba také učebnic nebo původních kreseb černínských dětí. Speciální zkrácená prohlídka vyvrcholí návštěvou středověké černé kuchyně spojené s legendou o Bílé paní. Prohlídku zpestří různé kvízy a úkoly.

Nedělní dětské prohlídky nabídne i zámek Hluboká od 11:15 a 13:15 hodin, kdy si nejmenší návštěvníci prohlédnou reprezentační pokoje prvního patra se samotnou paní kněžnou. Navštíví například ložnici a oblékárnu kněžny Eleonory, velkou jídelnu nebo ranní salon. Výklad je zkrácen a přizpůsoben dětem mladšího školního věku od 5 do 10 let.

V sobotu 31. července na zámku v Náměšti nad Oslavou vyvrcholí 35. ročník multižánrového hudebního festivalu Folkové prázdniny. Informace o programu jednotlivých koncertů, o tvůrčích dílnách a doprovodném programu naleznete na stránkách festivalu.

V klášteře Plasy připravily na poslední červencové večery, 30. a 31. 7., noční prohlídky z cyklu Monastýrování. Jen v tyto dva dny se návštěvníci mohou podívat do nočních prostor konventu, hledat kódy a luštit tajenku. Konvent bude zpřístupněn od 19:00 do 24:00 hodin formou prohlídek bez průvodce.

Další informace najdete na webových stránkách jednotlivých památek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

22:45 Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

Dne 16. června 2022 se v Drážďanech uskutečnilo zakončení projektu přeshraniční spolupráce Státní ze…