Národní památkový ústav: Praktická dílna obnovy historických památek

28.05.2022 14:29 | Tisková zpráva

Lze zachránit poškozenou vápennou omítku na historickém objektu? A v jakém rozsahu? Jak postupovat, aby bylo zachováno co nejvíce z původních omítkových ploch? To si vlastnoručně vyzkoušely dvě desítky památkových úředníků z Čech a Moravy, kteří se přihlásili na specializovaný workshop pod vedením Filipa Trunečky.

Národní památkový ústav: Praktická dílna obnovy historických památek
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Dílna byla realizována v objektu barokní fary v Boršově u Moravské Třebové odborem edukace a dalšího vzdělávání NPÚ v rámci akreditovaného vzdělávacího programu, určeného pro úředníky (ZDE) s agendou památkové péče na úřadech obcí s rozšířenou působností a magistrátech.

Účastníci programu se seznámili s technologií přípravy tradiční vápenné malty pouze za použití kvalitního hašeného vápna, plaveného písku z místních zdrojů a vody. Následně si vyzkoušeli nanášení této malty na očištěné zdivo, tmelení, přichycení a doplňování zachovaných částí původních historických omítek. Na jediné fasádě hospodářského stavení a vstupní brány si účastníci mohli vyzkoušet jak obnovu hlazených zatočených omítek, tak hrubých strukturovaných omítkových povrchů typických pro první desetiletí 20. století.

Součástí programu byla exkurze do památkové rezervace Moravská Třebová a okolí, kde si frekventanti kurzu mohli prohlédnout fasády historických objektů obnovených výhradně vápennou technologií a na místě je porovnat s fasádami, na nichž byly použity tvrdé cementové omítky, pro historické objekty nevhodné.

Anketa

Jste pro razantní navýšení výdajů na obranu?

3%
95%
hlasovalo: 45153 lidí

Zajímavá diskuze proběhla i na téma repase či náhrady historických oken v prostředí městské památkové rezervace. Přímo na jednotlivých příkladech bylo diskutováno a kriticky zhodnoceno použití eurooken a nedokonalých replik na historických fasádách památkově chráněných městských domů.

Cílem školení bylo posílení odborných kompetencí úředníků při vyjednávání s investory a hájení památkových zájmů, posílení argumentačních dovedností v průběhu celého stavebního dohledu.

V současné chvíli připravuje tým odboru edukace a dalšího vzdělávání pro úředníky další z řady praktických řemeslných dílen, a to ve spolupráci s metodických centrem Národního muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Dílna se zaměří na tradiční ruční opracování dřevěných povrchů a nátěry a povede ji restaurátor Luděk Dvořák, který v loňském roce obdržel cenu Patrimonium pro futuro (více ZDE).

Kontakt na lektorský tým kurzů odd. dalšího vzdělávání:
Mgr. Kateřina Samojská, Ph.D., e-mail: katerina.samojska@npu.cz
PhDr. Hana Řezníčková, e-mail: hana.reznickova@npu.cz
Mgr. Kateřina Pávková, e-mail: katerina.pavkova@npu.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha obdaruje dlouholeté dárce krve ročním kuponem na MHD zdarma

22:04 MHMP: Praha obdaruje dlouholeté dárce krve ročním kuponem na MHD zdarma

Hlavní město obdaruje dárce krve ročním kuponem na městskou hromadnou dopravu zdarma. Jednat se bude…