Národní památkový ústav: Ukončení chovu pávů na zámku v Třeboni

30.6.2022 10:11 odp. | Tisková zpráva

Třeboňský paví pár našel nový trvalý domov, a to na Státním zámku Konopiště. Ukončení chovu předcházelo usmrcení pávů volně pobíhajícími psy v areálu zámku, ale i škody, páchané ptactvem na cizím majetku.

Národní památkový ústav: Ukončení chovu pávů na zámku v Třeboni
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Jistě jste si mnozí všimli, že letošní jaro byli páv (vloni dovezený ze zámku Zákupy) s pávicí (předloni dovezená ze zámku Buchlovice) po několikadenním volném pobíhání znovu uzavřeni, tentokrát ve voliéře v zámeckém parku. Přistoupili jsme k tomu s těžkým srdcem z několika důvodů.

Někteří návštěvníci nerespektují zákaz volného pobíhání psů, kteří volné pávy prohání (některým se podařilo pávy v minulosti i usmrtit, jiné "jen" zhmoždit).

Díky tomu se začali pávi soustřeďovat na náměstí a ještě častěji v klidnějších dvorcích měšťanských domů, kde káleli a způsobovali další škody, většinou klováním zobáky do tmavých automobilů.

Anketa

Vláda Petra Fialy dle vašeho mínění povládne (ptáme se od 30.6.2022)

95%
hlasovalo: 10702 lidí

Jiné zámky od chovu pávů taktéž ustupují, zpravidla ze stejných důvodů jako my. Výjimkou jsou tak jen památkové objekty mimo městské zástavby, jako například Konopiště, kde mají na 2 desítky pávů. Věříme, že ti naši brzy zapadnou do chovu, byť dnes konopišťstký paví kohout Břetislav našeho pavího kohouta Vítka, jak jej tamní paní kastelánka po vypuštění na terase pojmenovala, náležitě prohnal. Paví slepice se pro změnu skamarádily rychle.

Děkujeme za pochopení a pojedete-li někdy okolo Konopiště, zastavte se je pozdravit a projděte si rovnou s průvodcem i úchvatné zámecké interiéry, které po sobě zanechal arcivévoda František Ferdinand d'Este, tehdejší majitel zámku v Chlumu u Třeboně.

Vít Pávek, kastelán SZ Třeboň

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Pohostinství je ve vleklé krizi. Máte plánu jim nějak pomoci?

Začalo to covidem a restrikcemi. Teď je tu inflace, tlak na zvyšování mezd, lidé už tolik neutrácí, ptž na to nemají. Restaurace zdražují, aby přežili, o to míň lidí si ale může dovolit jít do retaurace na jídlo. Zrušilijste EET a co dál? Plánujete nějakou pomoc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Dvě nové stavby s atraktivními výběhy nejen pro makaky a gibony

17:51 Zoo Ostrava: Dvě nové stavby s atraktivními výběhy nejen pro makaky a gibony

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se otevřely hned dvě nové expozice pro vzácné primát…