Národní památkový ústav: Zámek Kozel má svoji známku

18.02.2023 12:11 | Tisková zpráva

Státní zámek Kozel se stal námětem známky, kterou Česká pošta uvedla do prodeje ve středu 15. února. Příležitostná písmenová poštovní známka z edice Krásy naší vlasti zachycuje průčelí oblíbené západočeské památky z nedalekého kopečku. Výtvarnou podobu emise připravila Ivana Lomová, která při tvorbě návrhu použila fixy, akvarel i pastelky.

Národní památkový ústav: Zámek Kozel má svoji známku
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Ceninu s písmenem „E“ lze využít na obyčejnou zásilku do 50 gramů do všech evropských zemí. Hodnota této služby aktuálně činí 39 korun. Součástí emise známky s jednou z nejnavštěvovanějších památek v západních Čechách je i obálka prvního dne vydání (FDC) s nákladem 2500 kusů. Jejím motivem je pohled do vstupních dveří zámku s výhledem ústícím v obdélníkovém vnitřním dvoře.

Emise vychází v nákladu 96 000 kusů. Zájemci si budou moci novou známku pořídit na přepážkách České pošty nebo v jejím e-shopu.

Kozel

Státní zámek Kozel je klasicistní lovecký zámek z konce 18. století. Stavitel Václav Haberditz ho vystavěl pro hraběte Jana Vojtěcha Černína z Chudenic, nejvyššího lovčího Království českého. Hlavní budova obdélníkového půdorysu s rozsáhlým nádvořím byla dokončena po pěti letech prací v roce 1779. V 90. letech pak hrabě Černín areál rozšířil o dvě dvojice staveb podle návrhu Palliadiho, o kapli s jízdárnou a naproti lokajnou s konírnou.

Pravděpodobně i díky harmonickému propojení stavby s okolní krajinou patří státní zámek Kozel, který je ve správě Národního památkového ústavu, k nejnavštěvovanějším památkám v Plzeňském kraji. Vloni jej navštívilo přes 20 tisíc lidí.

reklama

autor: Tisková zpráva

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pedagogická komora: Na platy kuchařek a školníků stále chybí minimálně 3,8 miliard korun

10:01 Pedagogická komora: Na platy kuchařek a školníků stále chybí minimálně 3,8 miliard korun

Dovolujeme si vás upozornit na skutečnost, že z původního škrtu 6,8 mld. Kč na platy 17 000 kuchařek…